Bezdomność

Wychodzenie z bezdomności pod okiem badaczki z Uniwersytetu Łódzkiego

Jak wygląda proces wychodzenia z bezdomności, jakie bariery napotykają bezdomni gotowi na zmianę tej sytuacji i skąd biorą siłę, żeby je przekraczać – ustali to dr Małgorzata Kostrzyńska z Uniwersytetu Łódzkiego, która wypracuje też praktyczne wskazania dla pracy z osobami w kryzysie bezdomności.

Pedagog z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ będzie towarzyszyć uczestnikom swoich badań – osobom bezdomnym – obserwując ich działania. Jej projekt ma na celu dopasowanie działań pomocowych do danej osoby i do etapu wychodzenia z bezdomności, na którym się znajduje. Chodzi również o to, aby rozpoznawać gotowość do zmiany.

Dr Kostrzyńska zakłada, że wyniki pozwolą wymiernie wesprzeć organizacje pozarządowe, z którymi współpracuje od lat. Prowadziła badania etnograficzne, partycypacyjne na ulicach Łodzi. Towarzyszyła m.in. mężczyznom doświadczającym bezdomności pozostającym poza systemem pomocy instytucjonalnej oraz tym, którzy samodzielnie założyli stowarzyszenie i prowadzili hostel. Realizowała takie projekty, jak Skrzynka „Domni – Bezdomni” czy „Łódź (dla) bezdomnych”.

Praca będzie finansowana z grantu dla młodych badaczy przyznanego w konkursie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UŁ.

źródło: Nauka w Polsce

21 marca 2021