Bezdomność

Wrocław. Studenci zaprojektowali noclegownię dla osób bezdomnych

Studenci architektury na Politechnice Wrocławskiej zaprojektowali noclegownię dla osób w kryzysie bezdomności. Koncepcje powstały we współpracy pomiędzy uczelnią a urzędem miasta. Noclegownia ma powstać na wrocławskich Osobowicach. 

Szacuje się, że we Wrocławiu jest ponad 900 osób bezdomnych. Na terenie miasta działa 12 schronisk, ale zimą wszystkie są przepełnione. Studenci architektury na Politechnice Wrocławskiej opracowali projekt nowej noclegowni dla 80 osób. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Nad projektem studenci pracowali przez cały semestr.

Noclegownia ma być szybka w budowie i dostosowywać się do zmieniającego się zapotrzebowania. – Naszą główną ideą było stworzenie zabudowy modułowej, która będzie łatwa do modyfikacji, łatwa do rozbudowy i ewentualnie zmiany lokalizacji w przypadku takiej konieczności – tłumaczy studentka architektury Wiktoria Gocałek.

Noclegownia ma być ekologiczna i niedroga. – Dachy postanowiłyśmy zrobić zielone również z odprowadzeniem wody deszczowej. Zbieramy ją i odkładamy do zbiorników retencyjnych. Mamy również instalację dualną pod każdym prysznicem tak, aby ta woda się nie marnowała. Są także panele fotowoltaiczne – informuje Marta Szczygłowska.

Noclegownia na wrocławskich Osobowicach ma powstać między cmentarzem a torami kolejowymi. – Ważnym aspektem było połączenie mieszkańców wraz z ludźmi z zewnątrz, dlatego proponujemy przejście od stacji kolejowej, która się tutaj znajduje a cmentarzem miejskim, który już jest poza granicami naszej działki. Takie połączenie pozwoliłoby na pokazanie, jak ci ludzie żyją, jak się aktywizują i wracają do normalności – mówi Julia Martyka.

Teren jest trudny, dzięki projektowi studentów urzędnicy wiedzą jak można go zagospodarować. Miasto ma zlecić wykonanie projektu noclegowni profesjonalnej firmie. Na razie jednak nie wiadomo kiedy rozpocznie się budowa.

Źródło: oprac. za wroclaw.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

6 marca 2023