Niepełnosprawność

Wrocław. Ruszył pierwszy w Polsce Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości

W piątek, 28 maja 2021 r. rozpoczął działalność Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia. Powstał we Wrocławskim Parku Technologicznym we współpracy z Biurem Wrocław Bez Barier. Organizatorzy podkreślają, że inkubator doskonale wpisuje się w działania miasta Wrocław, które od dawna dąży do tego, by miejska przestrzeń była dostępna bez barier i w jak najszerszym zakresie.

W projekt zostało zaangażowanych ponad 30 organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, firm i uczelni wyższych. Wszystko po to, by jego oferta jak najbardziej odpowiadała potrzebom przedsiębiorstw, szczególnie tych prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnościami i je zatrudniających. Nazwa Inkubatora nie jest przypadkowa. To, co będzie w tym miejscu, wpisuje się w długoletnią działalność, zmarłego we wrześniu 2020 r. śp. Bartłomieja Skrzyńskiego (od 2010 r. Rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych). 

Z oferty Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości Skrzynia mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy są w początkowym etapie rozwijania swojej firmy.

  • Przez 5 lat mogą korzystać z eksperckiego wsparcia i infrastruktury WPT na preferencyjnych warunkach.
  • Dodatkowe, specjalistyczne wsparcie, znajdą w Inkubatorze firmy prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami oraz przedsiębiorstwa, które je zatrudniają lub chcą je zatrudnić.

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości Skrzynia to przede wszystkim dostępność, którą symbolizuje sam jego logotyp – czyli zapis IIP, skrót od Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości, w języku Braille’a.

W Integracyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości Skrzynia na preferencyjnych warunkach można korzystać z dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami powierzchni biurowych oraz usług doradczo-szkoleniowych. Działa też Centrum Informacji, dzięki któremu można w jednym miejscu uzyskać informacje na temat podejmowania pracy i zakładania firm przez osoby z niepełnosprawnościami, a także ich zatrudniania. W planach są różnego typu szkolenia i warsztaty.

Działalność Inkubatora nie byłaby możliwa bez dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jego siedziby, która mieści się w jednym z budynków WPT przy ul. Fabrycznej 16 h we Wrocławiu. Wrocławski Park Technologiczny zapewnia pełną jej dostępność tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

źródło: oprac. za  wroclaw.pl

31 maja 2021