Bezdomność

Wrocław. Na ulice wraca Streetbus

W drugiej połowie listopada swoje codzienne kursy wznowi Streetbus – autobus dla osób bezdomnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Będzie można do niego wsiąść, ogrzać się, zjeść ciepły posiłek. A także porozmawiać ze streetworkerami, którzy wskażą możliwe ścieżki pomocy. 

Streetbus wyjeżdża na trasę wieczorem o godz. 20.00 i robi po Wrocławiu pętlę. Na ostatnim przystanku zatrzymuje się w pobliżu ogrzewalni dla osób bezdomnych. Na jego pokładzie wydawanych jest w sezonie zimowym kilkadziesiąt tysięcy posiłków.

Dokładny rozkład jazdy Streetbusa poznamy w najbliższych dniach. W swój pierwszy kurs tej jesieni, wyruszy w trzecim lub czwartym tygodniu listopada.

Posiłki wydawane w Streetbusie finansuje miasto i MOPS, a MPK Wrocław zapewnia autobus oraz kierowców. W autobusie obecni są także streetworkerzy i wolontariusze z organizacji pozarządowych.

Z danych MOPS wynika, że we Wrocławiu jest około 900 osób w kryzysie bezdomności. Około połowa z nich przebywa w placówkach, takich jak schroniska i noclegownie. Pozostali – szczególnie w miesiącach letnich – nocują w pustostanach, na działkach i w innych tego typu miejscach. Zimą noclegownie ponownie się zapełniają.

Źródło: oprac. za wroclaw.pl. Zdjęcie – MPK Wrocław.

7 listopada 2022