Wykluczenie społeczne

Wrocław. Miasto wolne od samotności

Wrocław miastem wolnym od samotności – takie jest hasło całorocznej kampanii społecznej ogłoszonej 14 lutego w stolicy Dolnego Śląska. Specjaliści są zgodni – samotność może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu społecznego.

Rok 2022 został ogłoszony przez magistrat Rokiem Dobrych Relacji. W ramach obchodów zaplanowano m.in. konferencję naukową poświęconą zjawisku samotności, specjalną kampanię informacyjną, edycje specjalne Dnia Życzliwości, Wrocławskiej Potańcówki, Dni Seniora czy wakacyjne festyny. Centralnym punktem będzie ogólnomiejski festyn, który odbędzie się 27 lipca, czyli dokładnie w Międzynarodowy Dzień Osób Samotnych.

Ambasadorami Roku Dobrych Relacji zostali: Olga Tokarczuk – pisarka, laureatka Nagrody Nobla; Anna Wyszkoni – wokalistka i Andrzej Piaseczny, wokalista.

– Przede wszystkim czuje się dumna, że jestem od 10 lat utożsamiana z miastem, które wychodzi z taką inicjatywą, które chce głośno mówić o problemie jakim jest samotność – mówiła Anna Wyszkoni.

– Obiecuję, że nie będę tylko „wyglądał” do akcji, ale też czynnie wezmę w niej udział. We Wrocławiu odbędzie się szereg działań, w które się włączę i będą Państwa do tego namawiał – dodał Andrzej Piaseczny.

Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk:

– Wrocław to miasto spotkań a zatem życzylibyśmy sobie, aby to było także miasto dobrych relacji. Zjawisko samotności nie jest zjawiskiem nowym, choć dotychczas było głównie identyfikowane z osobami w wieku senioralnym. Tymczasem dotyka ono ludzi w każdym wieku, także młodych. Pandemia jeszcze to zjawisko pogłębiła”. Dlatego rok 2022 Wrocław chce dedykować dobrym relacjom. Mamy dużą przyjemność mieszkać w mieście wielokulturowym, różnorodnym. Tu, we Wrocławiu, umiemy budować dobrą, mądrą, empatyczną i wrażliwą wspólnotę, ale zdajemy sobie sprawę, że w tej wspólnocie są ludzie, którzy wymagają jeszcze większej naszej troski. Chcielibyśmy poprzez różnego rodzaju działania w jakimś stopniu to zjawisko samotności zredukować.

Źródło: oprac. za internetem. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

16 lutego 2022