Niepełnosprawność

„Moja Sztuka – Moje Życie”. Przegląd twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych

Rozpoczął się XXII. Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością “Moja Sztuka – Moje Życie”. W Miejskiej Strefie Kultury przy ulicy Łanowej w Łodzi spotkali się podopieczni aż 18 placówek z całego województwa.

XXII edycja przeglądu zaskakuje swoją różnorodnością. Kubizm, abstrakcja, a nawet obrazy 3D – wszystkie przygotowane przez osoby z niepełnosprawnością.

– To jest impreza, która się wpisuje w naszą działalność, ponieważ od dawna, praktycznie od zawsze, mamy bardzo dużą ofertę skierowaną dla osób z niepełnosprawnością i ten festiwal jest takim zwieńczeniem tego typu działalności – mówi Ewa Majchrzak kierownik MSK Teofilów, Centrum Twórczości „Lutnia”.

Uczestnicy przeglądu mogą zaprezentować swoje talenty w dwóch kategoriach – występ sceniczny lub praca plastyczna. To dla nich okazja, aby podzielić się efektami całorocznej pracy.

– Oni są zachwyceni samym występem, cieszą się tym, że mogą wystąpić, jest ta interakcja z publicznością. To są często ich znajomi, też z jakiś poprzednich placówek, gdzie znają się i tutaj chodzi o tą właśnie atmosferę bardziej. Nagrody to jest rzecz poboczna – mówi Igor Senko, muzykoterapeuta.
– Chodzi przede wszystkim o to, że jest to właśnie działanie terapeutyczne, gdzie osoby, które w tym uczestniczą nie do końca odbierają to – jako działanie terapeutyczne i o to chyba w tym wszystkim chodzi. (…) Każdy ośrodek prowadzi tego typu terapię, pracują czasami cały rok na to, żeby się tutaj móc pokazać – mówi Małgorzata Koszowska ze stowarzyszenia rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa.

Tegoroczny przegląd został zorganizowany dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozyskanym dzięki wsparciu marszałka województwa łódzkiego.

Źródło: lodz.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

25 października 2023