News, Wykluczenie cyfrowe

Wnioski o 500 plus od 2022 r. tylko przez internet. Rządowe Centrum Legislacji zwraca uwagą na problem wykluczenia cyfrowego

Wnioski o 500 plus od 2022 roku mają być składane tylko przez internet. Z kolei wypłata świadczenia ma być na konto, a nie do ręki. Takie zmiany zaszły już w programie 300 plus, ale Rządowe Centrum Legislacji ma uwagi do wprowadzonych zmian. Jedną z nich jest wykluczenie cyfrowe wielu polskich rodzin.

Od kilku tygodni rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą składać wnioski o 300 plus, czyli dopłatę do wyprawki szkolnej. Wnioski można składać wyłącznie przez internet m.in. za pomocą bankowości elektronicznej. Zasady wyglądają podobnie jak m.in. w przypadku polskiego bonu turystycznego. Z kolei wcześniej rodzice mogli składać wniosek o 300 plus również stacjonarnie, w wybranych punktach.

W przyszłym roku mają się zmienić zasady, jeśli chodzi o składanie wniosków w programie „500 plus”. Wnioski mają być składane tylko przez internet, a wypłata pieniędzy na konto, a nie do ręki. Rządowe Centrum Legislacji ma uwagi do wprowadzonych zmian. Jedną z nich jest wykluczenie cyfrowe wielu polskich rodzin.

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) zgłosiło wiele uwag do projektowanych zmian, wskazując m.in. na to, że całkowita elektronizacja przyznawania 500 plus grozi utratą świadczeń przez rodziny, które są wykluczone cyfrowo i do tej pory składały wnioski papierowe”.

W Polsce rodzin wykluczonych cyfrowo nie brakuje – jest ich ponad pół miliona. Z kolei Ministerstwu Rodziny uważa, że przeniesienie wniosków o świadczenie do sieci, a ich rozpoznawania z samorządów do ZUS, przyniesie oszczędności w realizacji programu Rodzina 500 plus. Chodzi o kwotę w wysokości nawet 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

Źródło: oprac. za Nowościami. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

24 sierpnia 2021