Bezdomność, Video

Włocławek. Bezdomni mogą liczyć na pomoc Caritas

Choć za naszymi oknami piękna, polska złota jesień to wielkimi krokami zbliżają się chłodniejsze dni z przymrozkami i śniegiem. Zimowa aura stanowi problem zwłaszcza dla osób w kryzysie bezdomności. Także i w tym roku będą mogli znaleźć schronienie w działających na terenie miasta ośrodkach.

Zapewnienie schronienia dla osób bezdomnych jest jednym z zadań władz samorządowych, we Włocławku, już od wielu lat funkcjonowanie ogrzewalni powierzane jest przez ratusz Caritas Diecezji Włocławskiej. Także i w tym roku prowadzenie ogrzewalni zostało powierzone tej organizacji w drodze konkursu ofert.

Nasi podopieczni mogą liczyć na ciepłą herbatę, staramy się też zapewnić czasami ciepły posiłek – wyjaśnia ks. dr Jacek Kędzierski, dyrektor włocławskiego Caritasu – Mogą liczyć na świeżą, czystą odzież, buty czy bieliznę, wtedy kiedy trzeba to wymienić. (…) Są opiekunowie, wolontariusze, zajmujący się osobami bezdomnymi. Pomagają im się umyć, przebrać, zrobić ciepłą herbatę. Mają zapewnione, ciepłe, dobre miejsce – dodaje.

Jak podkreśla ks. Kędzierski w ostatnim czasie ogrzewalnia przeszła też remont, co pozwoliło podnieść jej standard.

Ogrzewalnia przeznaczona jest dla osób bezdomnych i co warte podkreślenia przyjmuje też osoby po nieznacznym spożyciu alkoholu. Obiekt przy ulicy Wyszyńskiego 6 czynny jest całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. Schronienie i pomoc można w niej znaleźć od października do kwietnia.

To oczywiście nie jest jedyne miejsce, w którym bezdomni mogą liczyć na życzliwość i pomoc. Tę, znaleźć można też w schroniskach prowadzonych przez Caritas na ulicach Karnkowskiego i Płockiej. Już niebawem w tej ostatniej lokalizacji otwarta zostanie nowa siedziba, wybudowana ze wsparciem finansowym ze środków UE, jak tłumaczy ks. Jacek Kędzierski prace budowlane w tym miejscu już się zakończyły i trwa obecnie doposażanie placówki, podkreśla, że jeśli wyłonieni w przetargach dostawcy dostarczą wyposażenie „w terminie”, należy spodziewać się, że pierwsi potrzebujący znajdą tu schronienie jeszcze tej zimy.

Zastępczyni prezydenta Domicela Kopaczewska, zaapelowało jednocześnie do mieszkańców o zwrócenie uwagi na osoby w kryzysie bezdomności, które mogą potrzebować pomocy:

– Jeśli zobaczymy osobę, która śpi na ławce, lub osobę, która, jak widzimy, wymaga tego wsparcia – serdeczna prośba o telefon. Albo bezpośrednio do Caritasu, albo do Straży Miejskiej lub na policję (…) Ważne, żebyśmy wykazali determinację i wsparcie dla tych osób – podkreśla.

Źródło: oprac. za q4,pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

11 października 2022