Niepełnosprawność

Wigierski Park Narodowy. Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Atrakcje Wigierskiego Parku Narodowego będą bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dzięki pomocy Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, w parku powstały liczne udogodnienia dla osób mających problemy w poruszaniu się.

Wigierski Park Narodowy będzie jeszcze bardziej przyjazny turystom. Pojawiły się w nim liczne udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zmodernizowano bardzo popularną wśród turystów ścieżkę edukacyjną „Las”.

Także punkt widokowy nad jeziorkiem dystroficznym, nad „Sucharem Drugim”, który też umożliwi osobom, które do tej pory nie miały szansy podziwiać tej przyrody, nie mogły z różnych względów dotrzeć nad te jeziorko, w tej chwili będą miały to ułatwione – wyjaśnia Paulina Pajer-Giełażys.

Wigierski Park Narodowy wzbogacił też swoją wypożyczalnię o sprzęt, o który najczęściej pytali turyści ze specjalnymi potrzebami, a także rodzice z małymi dziećmi.mDo dyspozycji będzie sześć rowerów elektrycznych, dwie przyczepki, dwa wózki typu inwalidzkiego, spacerówki i jeden trójkołowy.

W Wigierskim Parku Narodowym pojawią się także plansze z symbolami do komunikacji alternatywnej.

Jak tłumaczy Paulina Pajer-Giełażys – Jest to system komunikacji z osobami, które mają problemy w werbalnym porozumiewaniu się, na przykład z dziećmi autystycznymi. Dzięki takim tablicom z symbolami do komunikacji alternatywnej, będziemy również mogli prowadzić zajęcia edukacyjne dla tych dzieciaków.

Jeszcze przed kolejnym sezonem turystycznym, w Wigierskim Parku Narodowym powstaną nowe strefy odpoczynku oraz toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą też instalacje umożliwiające kontakt głosowy i wzrokowy z pracownikami parku. Wszystko kosztowało pół miliona złotych i było możliwe dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: oprac. za bialystok,tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum,

23 stycznia 2023