Niepełnosprawność

Warszawa. Okrągły stół KSON–u

1 grudnia, w związku z Międzynarodowym Dniu\em Osób z Niepełnosprawnościami, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zorganizował w warszawskiej siedzibie Pracodawców RP konferencję pn. „Dostępność i dialog – okrągły stół”.

Konferencja miała charakter hybrydowy, z czego ponad 30 to uczestnicy reprezentujący organizacje pozarządowe pracodawców, przedstawicieli ministerstw współpracujących ze środowiskiem, była liczna reprezentacja departamentów PFRON.

W konferencji uczestniczyli również beneficjenci, trenerzy pracy, psychologowie, doradcy zawodowi i koordynatorzy prozatrudnieniowych projektów realizowanych ze środków europejskich, resortowych i PFRON od 2016 roku przez KSON.

Organizatorem konferencji były wojewódzkie oddziały KSON w Poznaniu i w Warszawie. Zwracano uwagę na duży postęp w zakresie otwierania się rynku pracy na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami i jest to dowód na współczesną odpowiedzialność przedsiębiorców którzy dostrzegli w niepełnosprawnych pracownikach ogromny potencjał rzetelności, staranności, lojalności i zaangażowania, fachowości i profesjonalizmu. Dowodem na to są projekty otwierające rynek pracy największego polskiego pracodawcy czyli administracji państwowej i samorządowej dzięki którym duża część osób z niepełnosprawnościami znalazła stałe zatrudnienie – mówiła Iwona Pikosz – koordynator projektów.

Zwracano uwagę na to, że ewolucyjnie ogłaszane przez ministerstwa i PFRON projekty są bliżej „życia”, konkretniej precyzują cele czyniąc ogromną skuteczność tych prozatrudnieniowych projektów. Coraz mniej jest przypadków tzw. pułapek rentowych w których podejmujący pracę niepełnosprawni tracą uprawnienia do rent. Ten kierunku będzie rozwijany w praktyce PFRON który w roku przyszłym na aktywizację środowiska przez trzeci sektor zabezpiecza największą od lat kwotę to jest około 1 miliarda zł.

Zwracano uwagę na istotną zmianę potrzeb środowiska reprezentowanego przez organizacje pozarządowe od roku 2003, który ogłoszono jako Europejski Rok Niepełnosprawności. Wtedy na ulicach miast zaczęły się pojawiać osoby niepełnosprawne, tworzono organizacje społeczne o takim charakterze, a media szeroko informowały, że niepełnosprawni są na świecie.

W Europie według statystyk z 2003 roku odnotowano około 80 milionów osób niepełnosprawnych. W Polsce było ich około 5 milionów. Dzisiaj szacuje się że ilość niepełnosprawnych Europejczyków to 87 milionów, a w Polsce ilość niepełnosprawnych wynosi 4,5 miliona. Dane te jednak dotyczą tylko tych którzy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności. Gdy doda się osoby w wieku powyżej 60 lat z tak zwaną niepełnosprawności biologiczną należy przyjąć, że ilość niepełnosprawnych szacować trzeba dwukrotnie.

Od roku 2003 organizacje pozarządowe wypracowały sobie zasłużony szacunek i poważanie, mają poczucie partnerstwa we współpracy z samorządami i czynnikami rządowych.

Dzisiaj przeto przed organizacjami pozarządowymi stoi problem natury jeszcze bardziej cywilizacyjnej. Czyli poprawa jakości życia, osób niepełnosprawnych i seniorów w szczególności. Wyrażać się to powinno dążeniem do stałej poprawy dostępności do usług medycznych i zaopatrzenia ludności w leki.

To także oczekiwanie bieżącej informacji które przez organizacje pozarządowe transmitowane są do świadomości społeczeństwa. Dotyczą one nie tylko stanu zaopatrzenia w usługi medyczne, leki ale także zadań związanych z niebezpieczeństwem kryzysu na wschodniej granicy Polski.

W spotkaniu brali udział szefowie Zarządu Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związku Głuchych wpisując się w zapotrzebowanie tych środowisk na kolejne etapy dialogu przy okrągłym stole który niekoniecznie musi oznaczać istnienie konfliktów.

Źródło tekstu i zdjęcia – KSON (za jelonka.com.)

5 grudnia 2022