Niepełnosprawność

Warszawa. Muzeum POLIN dostępne dla niepełnosprawnych

Na najbliższe wiosenne miesiące Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało szereg wydarzeń dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. A już teraz można oglądać wystawę czasową „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

Nowa ekspozycja w mieszczącym się w Warszawie Muzeum POLIN przybliża żydowską kulturę w różnych zakątkach świata, m.in. charakterystyczne potrawy, sposób ich przyrządzania, pochodzenie i znaczenie. Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń, w tym dostępnych dla zwiedzających z niepełnosprawnościami.

– Wystawa „Od kuchni” może być bardzo ciekawą propozycją dla osób z niepełnosprawnościami. Odkrywany i poznawany rożnymi zmysłami świat smaków i zapachów kuchni żydowskiej, z pewnością zainteresuje osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Kuchnia i gotowanie to temat bliski każdej grupie, łatwy do przełożenia na codziennie życie, dlatego też wizyta dla osób z niepełnosprawnościami może stać się inspiracją do rozpoczęcia kulinarnej przygody z nowymi smakami i tradycjami – mówi Wioleta Jóźwiak, koordynator ds. dostępności w Muzeum POLIN.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń dostępnych towarzyszących wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

Fotografia od kuchni

Cykl warsztatów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat z niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub ze spektrum autyzmu. Zajęcia odbywają się w soboty: 9 kwietnia, 14 maja i 9 czerwca w godz. 11.00-14.00.

Uczestnicy warsztatów nauczą się posługiwać aparatami w smartfonach (lub muzealnych tabletach). Poznają różne sztuczki fotograficzne i sztukę „obróbki” zdjęć w programach komputerowych. Efektem zajęć będzie wspólny projekt – książka kucharska z żydowskimi przepisami ze zdjęciami zrobionymi podczas warsztatów.

Rodzinne warsztaty kulinarne

3 kwietnia w godz. 11.00-14.00 odbędą się warsztaty stacjonarne „Pesach. Razem przy sederowym stole”. Dzieci i rodzice wspólnie poznają tradycję święta Pesach oraz zwiedzą część wystawy czasowej, na której prezentowane są wybrane potrawy tradycyjnej i współczesnej kuchni żydowskiej. Na zakończenie wszyscy własnoręcznie wykonają talerze sederowe z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych. Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Kolejne zajęcia stacjonarne dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami odbędą się 15 maja w godz. 11.00-14.00. Tym razem będą poświęcone szabatowi. Rodzice i dzieci dowiedzą się, jak wygląda i pachnie tradycyjny świąteczny stół. Odwiedzą też wystawę czasową, gdzie poznają potrawy szabatowe. Na koniec przygotują własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie, i spróbują odpowiedzieć na pytanie „Czym pachnie szabat?”.

Na czerwcową niedzielę, 19 czerwca w godz. 11.00-14.00, zaplanowane są warsztaty „Zapraszamy do wspólnego stołu” związane z tradycją żydowskiego jedzenia. Będzie to kulinarna podróż po wybranych smakach, przyprawach i produktach charakterystycznych dla tradycyjnych potraw żydowskich. Następnie rodzice z dziećmi własnoręcznie przygotują kolorowe chałki. Podczas warsztatów będą dostępne specjalistyczne materiały edukacyjne (np. piktogramy AAC) oraz tłumacz PJM, czas pracy i tempo zajęć będą dostosowane do potrzeb grupy, a prowadzący będzie komunikował się z grupą językiem łatwym i zrozumiałym.

Spotkania dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu

Autentyzm: „Od kuchni” to cykl trzech spotkań inspirowanych wystawą „Od kuchni”. W programie: oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji z Magdaleną Maślak, kulinarny spacer po Warszawie śladami żydowskich przysmaków z przewodniczką Agnieszką Kuś i warsztat kulinarny z szefową kuchni Sabiną Francuz. Spotkania odbędą się 22, 29 maja w godz. 16.00-17.30 i 11 czerwca w godz. 16.00-18.00. Tempo zajęć, sposób prezentowania treści, wykorzystywane metody dostosowane są w szczególności do potrzeb dorosłych osób ze spektrum autyzmu.

„Poranne Ptaszki”

W sobotni poranek, 18 czerwca w godz. 8.00-11.00, odbędzie się bezpłatne wydarzenie dla dzieci ze spektrum autyzmu, podczas którego wspólnie z rodzeństwem i rodziną będą mogły zwiedzić wystawę „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. W trakcie wydarzenia codzienny zgiełk, dźwięki i światła w muzeum są ograniczone, przez co przestrzeń staje się przyjazna dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne.

Oprowadzania w PJM, tyflografiki i audiodeskrypcja

Na wystawie odbędą się cykliczne oprowadzania w PJM. Z kolei zwiedzającym z niepełnosprawnością wzroku od czerwca zostaną udostępnione materiały dotykowe (makiety 3D i tyflografiki) i audiodeskrypcja.

Koncerty przyjazne sensorycznie w ramach akcji Żonkile

Tegorocznej edycji akcji Żonkile towarzyszą dwa dostępne wydarzenia muzyczne. W niedzielne przed- i popołudnie, 24 kwietnia w godz. 11.00-12.00 i 14.00-15.00, w Audytorium Muzeum POLIN odbędą się koncerty przyjazne sensorycznie do muzyki młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta, Josimy Feldschuh. Wydarzenie jest dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu.

Udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami

Na parkingu od strony ulicy Anielewicza znajdują się 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Osoby g/Głuche mogą skorzystać w Muzeum POLIN z usługi zdalnego tłumacza PJM. W budynku znajdują się także stacjonarne pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących: w kasie nr 1, Centrum Informacji Historycznej, Sali dydaktycznej nr 2 na poziomie 1, Sali konferencyjnej A na poziomie 1.

Na wszystkich poręczach schodów zamontowane są nakładki brajlowskie z informacją o kierunku prowadzenia schodów. W pobliżu toalet dla osób z niepełnosprawnościami (po prawej stronie drzwi) znajdują się plany dotykowe z rozkładem urządzeń znajdujących się w toalecie.

W kasach, Miejscu Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia” oraz Centrum Edukacyjnym dostępne są słuchawki wyciszające dla zwiedzających ze spektrum autyzmu – bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Na poziomie -1 znajduje się natomiast pokój wyciszenia. Pomieszczenie izoluje od hałasu i obecności innych osób.

Źródło: artykułu i zdjęcia – materiały prasowe

30 marca 2022