Aktualia

Wadowice. Kolejna edycja Biegu Dobroczynności – Veritatis Splendor

W niedzielę 10 września na ulicach Wadowic odbyła się kolejna odsłona Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor. Wzięli w nim udział zarówno dorośli, jak i dzieci.

Bieg Dobroczynności w Wadowicach to wyjątkowa inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz sportowych wydarzeń w Małopolsce. Jest doskonałym sposobem na upamiętnienie dzieła św. Jana Pawła II, ale również na promocję aktywności fizycznej wśród mieszkańców Wadowic i okolic – mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.

Warto podkreślić, że zgodnie z ideą, wydarzenie ma charakter charytatywny, ponieważ połowa opłaty wpisowej zostanie przekazana na wsparcie osób potrzebujących.

Wydarzenie to cieszy się dużą popularnością wśród amatorów biegania i z roku na rok przyciąga kolejnych zawodników. Dzięki ciekawej trasie uczestnicy mogą również podziwiać piękno miasta – dodała Iwona Gibas.

Zawodnicy biegali na dwóch dystansach. Główny bieg o długości 5 km rozpoczął się i zakończył przy placu Jana Pawła II w Wadowicach. Najszybciej pokonał go Sylwester Lepiarz – zajęło mu to dokładnie 15 minut i 1 sekundę. Z kolei w kategorii kobiet zwyciężyła Aleksandra Dobaj, osiągając czas 20 minut i 40 sekund.

Oprócz biegu ulicami Wadowic na dystansie 5 km odbył się także Bieg Lolka (100 m) skierowany do dzieci w wieku 3-7 lat. Każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowy medal oraz koszulkę z logo wydarzenia.

Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor jest częścią Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, która jest przyznawana osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ona ustanowiona w 2016 r. Nagroda upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.

Wydarzenie zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław.

Źródło informacji i zdjęcia: malopolska.pl.