Uzależnienia

Uzależnienie od narkotyków. Zwykle zaczyna się niewinnie

Większość nałogowców zaczynała w podobny sposób. Najpierw pojawiają się tzw. miękkie narkotyki, najczęściej marihuana. Okazjonalne palenie traktowane jest jak przysłowiowe piwo na imprezie. Od czasu do czasu, dla towarzystwa, lepszej zabawy, odstresowania się. Takie są założenia.

Tymczasem organizm powoli uzależnia się od THC, substancji psychoaktywnej zawartej w zielu konopi indyjskiej i zaczyna pojawiać się problem, który najczęściej jest niedostrzegalny lub bagatelizowany. Już samo zniewolenie od marihuany stanowi kłopot, bo jej regularne zażywanie ma destrukcyjny wpływ m.in. na układ nerwowy i stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Na tym jednak najczęściej się nie kończy. Z czasem działanie lekkich narkotyków przestaje wystarczać, pojawia się potrzeba mocniejszych doznań, a następnie eksperymentowanie z innymi narkotykami, w tym również tymi, które określane są jako twarde i mają wyjątkowo niebezpieczny wpływ na organizm oraz powodują silne uzależnienie.

Oczywiście bywają też najgorsze scenariusze, kiedy już pierwszą używką jest np. heroina. Narkotyk ten mocno zniewala już od pierwszego kontaktu. O ile zatem przy marihuanie pojawia się szansa tylko jednorazowego spróbowania, o tyle przy twardych substancjach już pierwszy raz bywa wejściem na destrukcyjną drogę, z której ciężko zawrócić. Narkotyki zniewalają zatem w różnym stopniu.

Naukowcy z londyńskiego uniwersytetu przeprowadzili ocenę szkodliwości, jak i siły uzależniania poszczególnych substancji psychoaktywnych. Co uzależnia najbardziej i jakie środki stanowią największe zagrożenie?

Heroina to zdecydowanie najgroźniejszy narkotyk wśród tych, jakie krążą na czarnym rynku. Należy ona do grupy opiatów uwalniających dopaminę i wprowadzających w stan euforii. Narkotyki te są tak niebezpieczne, bo bardzo łatwo je przedawkować. Śmiertelna dawka jest zaledwie pięciokrotnie wyższa od tej wywołującej odurzenie. Problem polega na tym, że wraz z jej zażywaniem rośnie tolerancja organizmu na jej działanie. Oznacza to, że do wywołania pożądanego uzależnieniem odurzenia potrzebna jest coraz większa podaż. Uzależniony zatem z każdym zażyciem zbliża się do przyjęcia śmiertelnej dawki. Nieleczony nałóg zawsze prowadzi do śmierci.

Na drugim miejscu najbardziej niebezpiecznych narkotyków jest kokaina. Najgroźniejsza jest w formie przeznaczonej do palenia, czyli tzw. kraku. Wywołuje mniej więcej ten sam poziom przyjemności, co heroina, choć jej działanie jest inne.

Kolejną grupą są barbiturany, które występują w różnych lekach, najczęściej preparatach nasennych oraz znieczulających. Działają euforycznie, łagodzą lęki, wyciszającą. Zażycie nieodpowiedniej dawki stanowi śmiertelne zagrożenie, może bowiem zatrzymać działanie układu oddechowego.

O szkodliwości narkotyków mówi się powszechnie, jednak są one wciąż dla wielu ludzi sposobem na dobrą zabawę. Sięgają po nie osoby w różnym wieku, nie zdając sobie sprawy ze śmiertelnego zagrożenia, jakie stanowią. Uzależnienie jest niezwykle trudne do pokonania.

źródło: domRehab

5 lutego 2021