Seniorzy

Uboczne skutki Covid-19. Starsi ludzie siedzą sami zamknięci w domach

Koronawirus Covid-19 wywołuje tyle emocji i sprzecznych opinii, że w ich natłoku zapominamy o seniorach. Przecież ludzie tracą pracę, zarobki, a starsi jak zachorują na Covid-19 to częściej umierają niż młodzi… Dlatego seniorom zaleca się siedzieć w domu i czekać… 

Z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez Fundusz Hipoteczny DOM, wynika, że aż 50 proc. osób starszych przyznało, że w obecnych czasach żyje im się gorzej niż kiedyś. Blisko 30 proc. ankietowanych nie widzi różnicy w poziomie życia, natomiast pozostali nie mieli zdania lub uważali, że warunki bytowe poprawiły się względem lat poprzednich.

Około 20 proc. seniorów za przyczynę pogorszenia poziomu życia uważa sytuację epidemiologiczną, która opanowała Polskę i inne kraje. Także 20 proc. narzeka na podwyżki, a kolejne 20 proc. osób starszych podkreśla, że w obecnej sytuacji coraz trudniej dostać się do lekarza lub na rehabilitację.

Coraz większa liczba seniorów twierdziła, że obecnie czuje się zamknięta we własnym domu. Ich zdaniem wraz z przekroczeniem pewnego wieku oraz z nieuchronnie nadchodzącą starością dotyka ich wykluczenie społeczne. A gdy do tego wykluczenia dołoży się pandemię i przymusową izolację, to sytuacja staje się jeszcze trudniejsza.

Ponad 43 proc. seniorów obawia się – w związku z sytuacją epidemiologiczną – o zdrowie swoje i bliskich. Emeryci mają świadomość, że służba zdrowia jest niewydolna. Blisko 50 proc. nie ma najlepszego zdania o teleporadach lekarskich uznając je za zły pomysł, a 20 proc. podkreśla, że woli załatwiać sprawy zdrowotne podczas osobistej wizyty.

Nieco mniejsza część seniorów, bo 15 proc. obawia się pogorszenia swojej sytuacji finansowej, a co dziesiąty ankietowany boi się kolejnych obostrzeń związanych z pandemią. Optymistycznym akcentem jest to, że blisko 30 proc. ankietowanych przyznaje, że co ma być to będzie, a z każdą sytuacją można się pogodzić, a przynajmniej można się do niej przyzwyczaić. Ci ankietowani nie obawiają się ani pandemii ani jej skutków podkreślając, że i tak nie mają na to wpływu. Jednak na samotność i wykluczenie społeczne każdy ma jakiś wpływ i warto to osobom starszym uświadamiać.

O problemach ludzi pozostających w izolacji zaczęli alarmować też psychiatrzy. Aby przeciwdziałać negatywnym zjawiskom zareagował też rząd. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zainicjowało działania w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

źródło: Nowiny 24

19 grudnia 2020