Tydzień Seksualności Osób z Niepełnosprawnością
Niepełnosprawność

Tydzień Seksualności Osób z Niepełnosprawnością

Fundacja Avalon, w ramach projektu Sekson, przeprowadzi akcję edukacyjną pod nazwą Tydzień Seksualności OzN, której celem będzie przybliżenie tematów związanych z seksualnością osób z niepełnosprawnością. Miejsce, gdzie publikowane będą kolejne treści edukacyjne w ramach zaplanowanej akcji, będą profile w mediach społecznościowych Fundacji i projektu Sekson – Facebook i Instagram. Wydarzenie startuje 7 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Seksu, i potrwa do 13 czerwca.

Dzień Matki, Dzień Dziecka czy Dzień Ojca to święta znane wszystkim. A zastanawialiście się, ile osób wie, że istnieje Dzień Seksu? A przecież bez seksu nie byłoby nas i nie byłoby tych wcześniejszych świąt – Żaneta Krysiak, specjalistka projektu Sekson.

Mimo, że seksualność jest tematem ważnym, to wciąż pozostaje w sferze tabu. Tym bardziej dotyczy to seksualności osób z niepełnosprawnością. Przeprowadzone w ramach projektu Sekson badania pokazały, że 36% respondentów spotkała się z negatywnymi komentarzami dotyczącymi ich seksualności.

Wyniki badań pokazały nam, jak wiele stereotypów funkcjonuje w temacie seksualności osób z niepełnosprawnością. Dlatego, dzięki zaangażowaniu naszych ekspertów, przez cały tydzień będziemy edukować o seksualności, by przybliżyć ten temat – mówi Lusine Duryan, koordynatorka projektu Sekson.

Rozkład jazdy Tygodnia seksualności

Edukujemy
W ramach Tygodnia Seksualności zaplanowano spotkania live, wywiady i artykuł dotyczący gadżetów erotycznych oraz sprzętu, który usprawnia i uatrakcyjnia życie intymne osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, w ramach współpracy z Grupą Ponton, działającą na rzecz rzetelnej edukacji seksualnej, opublikowana zostanie kolejna infografika w ramach cyklu „Wy pytacie…”, dotycząca fantazji seksualnych. Użytkownicy Instagrama będą mieli możliwość zwrócenia się z pytaniami dotyczącymi seksualności, emocji, samoakceptacji czy cielesności do ekspertów, którzy zachowując anonimowość pytających, odpowiedzą na ich dylematy.

Radzimy
W Fundacji Avalon dostępne są nieodpłatne porady seksuologa dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Porady prowadzone są stacjonarnie i telefonicznie, dlatego mogą z nich korzystać osoby z całej Polski. Barbara Płaczek, seksuolożka i edukatorka seksualna czeka na wszystkich zainteresowanych we wtorki i czwartki, w godzinach od 17 do 19. Kontakt można znaleźć na stronie Fundacji Avalon w zakładce Kompleksowego Centrum Poradniczego.

III Konferencję o seksualności OzN
Więcej o seksualności osób z niepełnosprawnościami będzie można usłyszeć podczas III Konferencji Sekson, która zaplanowana została na2-3 października 2021 r. Pierwszy dzień będzie skupiony wokół tematu seksualności, a drugi poświęcony rodzicielstwu OzN. Wydarzenie będzie transmitowane online.

O III Konferencji Sekson będziemy informować na bieżąco na stronie www.sekson.pl oraz na fanpage’u projektu Sekson. Zapraszamy do śledzenia! – Lusine Duryan, koordynatorka projektu Sekson.

Źródło: Fundacja Avalon

4 czerwca 2021