News

Toruń. To już 6 lat jadłodzielni – fenomen w skali kraju

„Fenomen w skali kraju” – te słowa w odniesieniu do jadłodzielni w Toruniu nie są żadna przesadą. 8 sierpnia 2016 roku społecznicy otworzyli pierwszą jadłodzielnię w Toruniu – na targowisku Manhattan na Rubinkowie. Była to jednocześnie jedna z pierwszych jadłodzielni w Polsce. Wcześniej, w maju 2016 roku, działać zaczęły takie punkty w Warszawie.

Dziś, po 6 latach, najważniejszym jest to, że cała idea ratowania żywności w Toruniu rozwinęła się i rozwija nadal. Działa już 6 jadłodzielni (pięć w samym mieście i jedna w Lubiczu), a otwarcie kolejnej planowane jest na Wrzosach lub Jarze. Torunianie natomiast swoim doświadczeniem wielokrotnie służyli społecznikom z innych miast.

Szafy z lodówkami to jednak nie wszystko. Ruch Foodsharing Toruń (ratowania żywności) to także dziesiątki zaangażowanych przez te lata wolontariuszy i mnóstwo towarzyszących akcji w duchu Zero Waste. Tutaj kłaniają się np. warsztaty gotowania bez marnowania, zbieranie takich przepisów kulinarnych, edukacja najmłodszych, angażowanie firm czy restauratorów.

Świetnie udała się też społecznikom toruńskim rzecz podstawowa: dotarcie do mieszkańców z przekazem, czym są jadłodzielnie: nie punktami zbiórek jedzenia dla osób ubogich, tylko miejscami dla ratowania żywności. To ważne, bo w wielu miastach był i jest nadal problem ze zrozumieniem istoty jadłodzielni.

-Najważniejsi są ludzie – to zawsze powtarzają społecznicy Sylwia Kowalska i Michał Piszczek, którzy są filarem ruchu Foodsharing Toruń. Mówią to w kontekście wolontariuszy i ratowników żywności, bez których zaangażowania drewniane szafy z lodówkami byłyby tylko martwymi punktami, ale i w kontekście współpracowników.

Kolejna jadłodzielnia powstała przy targowisku miejskim na Szosie Chełmińskiej, którego kierownikiem jest Karol Maria Wojtasik, radny PiS. Bez jego zaangażowani to miejsce by nie powstało. „Potrafimy się dogadać” – mówią społecznicy. I to również jest elementem toruńskiego fenomenu.

Źródło: oprac. za nowosci.com.pl. Zdjęcie archiwum.

7 sierpnia 2022