Toalety dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, Polregio chce zmodernizować tzw. SPOTy
News, Niepełnosprawność

Toalety dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, Polregio chce zmodernizować tzw. SPOTy

Do 4 sierpnia można składać oferty w przetargu na przebudowę toalet w zmodernizowanych EZT EN57 tzw. SPOTach. W pojazdach tych mają zostać zainstalowane kabiny WC przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji (od etapu wstępnej koncepcji) oraz wykonanie szkieletu konstrukcji.

EN57 przebudowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Transport” (od skrótu jego nazwy pochodzi ich potoczny przydomek) były jednymi z pierwszych pojazdów ówczesnych PKP, które zmodernizowano ze wsparciem z funduszy unijnych. Mimo stosunkowo niewielkiego zakresu przebudowy (nie wprowadzono większych zmian w układzie napędowym ani elektrycznym) w pierwszej dekadzie XXI wieku stanowiły na polskich torach powiew świeżości. Zatrzymano się jednak w pół drogi: nie wprowadzono toalet próżniowych ani nie dostosowano kabin WC do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Planowana przez Polregio modernizacja sześciu (na początek) egzemplarzy ma po kilkunastu latach zmienić ten stan. Efektem ma być dostosowanie jednej z toalet w każdym EZT (obok specjalnego przedziału dla osób z niepełnosprawnościami) do standardów TSI PRM. W nowych kabinach ma znaleźć się także – między innymi – przewijak dla niemowląt. Warto przypomnieć, że podobny zakres zmian obejmowała także poprzednia zaplanowana przez Polregio modernizacja „SPOTów”.

źródło: Rynek Kolejowy

31 lipca 2020