Bezrobotność

Szkolenia formą aktywizacji zawodowej młodych

Jedną z form aktywizacji ludzi młodych do 30 roku życia, stanowi skierowanie osoby bezrobotnej na wskazane szkolenie oraz opłacenie kosztów, które poniesione zostaną w związku z jego podjęciem. Szkolenia stwarzają bowiem szansę na zdobycie dodatkowych umiejętności, wiedzy, satysfakcjonującej pracy, a także ułatwiają rozpoczęcie kariery zawodowej.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oferuje różnorodne formy wsparcia, które wzmacniają szanse na udany debiut na rynku pracy. Skierowane są do osób młodych, w wieku 18-29 lat, poszukujących pracy, zarejestrowanych w PUP/MUP jako bezrobotne. Proponowane formy działań pomocowych, obejmują zróżnicowane oferty wsparcia tak, aby każdy miał możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie oferty zawodowej.

Obok możliwości pozyskania dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej, staży zawodowych u pracodawcy, bonów na zasiedlenie, w ramach PO WER dostępna jest także wszechstronna propozycja szkoleń, mających służyć dokształcaniu lub ułatwiać przebranżowienie zawodowe, zgodnie z pojawiającymi się ofertami na rynku pracy.

Osoby, które chcą skorzystać z tej formy wsparcia i ubiegać się o przyznanie świadczenia, powinny być zarejestrowane w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej. Głównym bowiem celem programu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia bezrobotnych młodych osób, w szczególności tych z kategorii NEET czyli takich, które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą. Oferta szkoleniowa obejmuje wówczas: opłatę za szkolenie dla instytucji szkoleniowej; koszt ubezpieczenia uczestnika szkolenia od następstw nieszczęśliwych wypadków; koszty przejazdu – w przypadku gdy szkolenie odbywa się w miejscowości innej niż miejsce zamieszkania, a także koszty ewentualnego zakwaterowania i wyżywienia; koszty badań lekarskich i psychologicznych; koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów lub certyfikatów potwierdzających pozyskane uprawnienia zawodowe oraz gwarantowane stypendium szkoleniowe.

Po taką formę aktywizacji zawodowej i wsparcia szkoleniowego młodzi ludzie sięgają stosunkowo często, bowiem podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych zwiększa możliwości zdobycia zatrudnienia. Oferta szkoleń jest bogata i różnorodna, dopasowująca się do oczekiwań i potrzeb uczestników. Dostępne są szkolenia typowo specjalistyczne, tzw. branżowe, dostarczające wiedzę i podnoszące kwalifikacje uczestników w konkretnej dziedzinie oraz szkolenia tzw. miękkie – podnoszące kompetencje uczestników, które rozwijają pewność siebie, uczą asertywności lub pomagają łatwiej komunikować się z innymi.

Szczegółowe informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronach internetowych urzędów pracy.

Źródło: oprac, za Kroniką Tygodnia. Zdjęcie ilustracyjne – Pexels.

26 października 2021