Bez kategorii

Szczecin. Bezdomni dostali szansę na nowe życie

Szczecińskie Stowarzyszenie Feniks od początku roku prowadziło działania w ramach projektu Nowy Start, w którym uczestniczyli przebywający w schronisku bezdomni. W projekcie wzięło udział 61 osób.

Miesiące wspólnej pracy przyniosły spory sukces – 21 uczestników zdecydowało się na podjęcie pracy. Dodatkowo siedmiu poszło krok dalej i opuścili schronisko wynajmując własne mieszkanie.

W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w wielu warsztatach, a także terapiach, które miały im pomóc w radzeniu sobie z różnymi sytuacjami i przygotować ich do samodzielnego życia.

Głównym celem projektu był wzrost zdolności usamodzielnienia się u osób bezdomnych, poprzez różne formy aktywizacji. W trakcie tego projektu mieszkańcy schroniska uczestniczyli w terapii uzależnień, a także w terapii poznawczo behawioralnej. Korzystali również z szerokiego wachlarza warsztatów m.in. kulinarnych i plastycznych. Odbywali zajęcia z psychologiem, w trakcie których uczyli się radzić sobie z emocjami.

Bardzo istotne były szkolenia w zakresie aktywizacji zawodowej, gdzie uczestnicy uczyli się technik autoprezentacji, pisania CV, a także rozmawiali o aktualnej sytuacji na rynku pracy. Dzięki specjalnie dedykowanym testom poznali swoje kompetencje zawodowe.

Projekt miał nauczyć uczestników wytrwałości i planowania, żeby po pierwszej wypłacie po prostu nie wrócili do poprzedniego życia. Mnóstwo wyjść integracyjnych pomogło w otwarciu się na zewnętrzny świat i przywołało wspomnienia chwil sprzed życiowego zakrętu. Wielu uczestników musiało przełamać własne lęki i przekonanie o niskiej wartości. Okazało się, że brak pewności siebie, krył wiele ciekawych i przydatnych zdolności.

W ramach zakończenia i podsumowania prowadzonych działań, na placu przy ulicy Zamkniętej, odbył się festyn integracyjny. Wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy schroniska, ale także wszyscy chętni z całej okolicy. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, a także można było skosztować efektów kilkumiesięcznych warsztatów kulinarnych, gdyż ich uczestnicy przygotowali kilka pysznych dań.

Podczas tego typu wydarzeń istotna jest postawa okolicznych mieszkańców, którzy nie unikają kontaktu z osobami ze schroniska i chętnie biorą udział w imprezach integracyjnych. W organizacji wydarzeń swojego wsparcia udzieliły Rada Osiedla Stołczyn i Stowarzyszenie Stołczyn po sąsiedzku. Projekt zrealizowano z dotacji programu „Aktywni Obywatele”.

Źródło: oprac. za GS24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

20 września 2021