Bezdomność

Śląsk. Rusza infolinia dla osób bezdomnych

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchamia specjalną infolinię dedykowaną bezdomnym. Władze urzędu apelują, by nie pozostawać obojętnymi i reagować, gdy widzimy osobę bezdomną potrzebującą pomocy.

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchamia specjalną bezpłatną infolinię dla osób bezdomnych. Pod numerem 987 można uzyskać informacje dotyczące możliwej pomocy, noclegu oraz wyżywienia, lokalizacji schronisk oraz noclegowni, jak również dostępnej pomocy doraźnej.

Akcja ma również na celu uwrażliwienie i wyczulenie mieszkańców regionu na szczególne traktowanie w mroźne zimowe miesiące ludzi bezdomnych – mówi Janusz Kulej, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Z numerem 987 skontaktować się mogą zarówno bezdomni potrzebujący pomocy, jak również osoby oferujące pomoc materialną i zgłaszające bezdomnych nocujących na klatkach schodowych, ławkach w parkach czy w altanach ogrodowych.

Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski, podkreśla, że w ciągu 13 lat funkcjonowania infolinii dyżurni interweniowali ponad 4 tysiące razy, a tylko ubiegłej zimy przyjęto 317 zgłoszeń.

Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć liczbę tragicznych przypadków śmierci z powodu wyziębienia. W minionym roku odnotowaliśmy 3 takie zdarzenia, podczas gdy w roku 2010, który był pierwszym rokiem funkcjonowania tej infolinii – z wychłodzenia zmarło 26 osób. Każde ocalone ludzkie życie jest bezcenne i jest chyba najlepszą miarą skuteczności i sensowności działania numeru 987 – podsumował Jarosław Wieczorek.

Dzięki wykazowi koordynatorów działań na rzecz bezdomnych w poszczególnych gminach możliwe jest szybkie skontaktowanie się z osobami, które są w stanie zapewnić efektywną pomoc potrzebującym. Co ważne, pomoc nie jest oferowana jedynie przez ośrodki systemowe, jak miejskie, czy gminne ośrodki pomocy społecznej, ale również organizacje i fundacje pozarządowe.

Jak co roku, w ramach Programu Współpracy z Podmiotami Niepublicznymi ogłosiliśmy konkurs, obejmujący, między innymi, przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego osób zagrożonych bezdomnością. W efekcie ze środków w dyspozycji Wojewody Śląskiego 14 podmiotów świadczących pomoc otrzyma łącznie blisko 644 tysięcy złotych wsparcia na realizację 27 projektów – podkreśla Alina Kucharzewska, Rzecznik Wojewody.

Dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” 167 gmin województwa zapewni nie mniej niż 3187 miejsc dla osób bezdomnych, a wiele ośrodków, w razie potrzeby, deklaruje możliwość udostępnienia większej ilości miejsc dla osób bezdomnych.

Niezależnie od miejsc noclegowych, na terenie województwa funkcjonują również instytucje oferujące inne formy pomocy takie jak 31 jadłodajni, punkty wydawania żywności i ubrań, pralnie czy łaźnie.

Informacje o funkcjonowaniu infolinii w formie charakterystycznych żółtych plakatów, zostaną w najbliższym czasie udostępnione w miejscach publicznych, urzędach, ośrodkach pomocy społecznej, dworcach PKP, PKS, oraz ośrodkach zdrowia.

Źródło: oprac. za: rybnik.com.pl. Zdjęcie – gov.pl.

28 października 2022