Imigranci

Śląsk. Region atrakcyjnym celem imigracji zarobkowej

W województwie śląskim systematycznie rośnie liczba legalnie zatrudnionych oraz zarejestrowanych cudzoziemców. Po ostatnim spadku liczby imigrantów, m.in. za sprawą wprowadzanych obostrzeń, obywatele głównie Ukrainy i Białorusi ponownie znajdują zatrudnienie w województwie.

70,5 tysiąca cudzoziemców legalnie pracuje w województwie śląskim. W całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 818 tys. obcokrajowców. Od czerwca ubiegłego roku w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w kraju, a w województwie śląskim 19 tysięcy. Śląski rynek pracy obecnie daje zatrudnienie przedstawicielom ponad 90 państw.

Na początku roku 2021 statystyki wskazywały na to, że najliczniejszą grupą imigrantów ekonomicznych stanowili obywatele Ukrainy, do których szybko dołączyli Białorusini, m.in. z powodu niepokojów społecznych w ich kraju. Jak informuje ZUS, chociaż dane liczbowe uległy zmianie, trendy pozostały takie same. Ukraińcy oraz Białorusini to najliczniejsze grupy imigrantów.

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem, nawet mimo pandemicznych restrykcji. Statystyki mówią jasno – imigrantów będzie przybywać. Dotyczy to nie tylko okresu wakacyjnego, w którym obcokrajowcy, podobnie jak Polacy, wyjeżdżają do bardziej rozwiniętych krajów. Liczba stałych miejsc pracy rośnie, nawet o 5 proc. rok do roku.

Co ciekawe, obserwujemy nie tylko tendencję zwyżkową wśród obcokrajowców ze wschodu, czy dalekiego wschodu. Na śląsku rośnie także liczba zatrudnionych Niemców, Czechów czy Włochów.

Źródło: oprac. za czestochowskie24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

3 sierpnia 2021