News, Niepełnosprawność

„Rzeczy są dla ludzi”. Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

40 mln zł wynosi budżet konkursu „Rzeczy są dla ludzi”, który Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w czwartek 7 maja br. Jego celem jest poprawa jakości i zapewnienie niezależności życia osób ze szczególnymi potrzebami. Nabór wniosków potrwa od 8 czerwca do 25 września 2020 r.

Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” to jedno z działań w ramach rządowego programu „Dostępność Plus”. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach, czyli dla osób z różnymi niepełnosprawnościami lub seniorów.

W konkursie mogą wziąć udział jednostki naukowe, firmy – w obu przypadkach także organizacje III sektora (pozarządowe) – oraz konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja naukowo-przemysłowe. Będą one mogły zgłaszać nowatorskie projekty odpowiadające na potrzeby zdefiniowane w zakresie tematycznym konkursu.

W ramach programu są podejmowane i finansowane działania w 8 obszarach tematycznych: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć m.in.: technologii zapewniających pełny dostęp do dóbr kultury w czasie rzeczywistym, rozwiązań wspomagających osoby z niepełnosprawnością intelektualną w samodzielnym poruszaniu się w przestrzeni publicznej, projektowania i ergonomii mebli, w tym mebli sensorycznych czy rozwiązań wspierających kształcenie studentów, w tym studentów uczelni artystycznych

Źródłami finansowania rządowego programu są Fundusze Europejskie, Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz publiczne środki krajowe, tj.: budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego oraz środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” ogłoszono po raz pierwszy.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie NCBR: https://www.ncbr.gov.pl/programy/programy-krajowe/rzeczysadlaludzi/

źródło: Gazeta Prawna.pl

8 maja 2020