Wykluczenie społeczne

Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Pod hasłem „Święta godne, a nie głodne” rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. W ramach kampanii do 3 kwietnia w wielu sklepach można kupić i przekazać produkty, które trafią do najbardziej potrzebujących.

W informacji przekazanej przez Federację Polskich Banków Żywności zwrócono uwagę na potrzebę wsparcia najuboższych, których nie stać na zakup podstawowych produktów na świąteczny stół.

Według danych GUS w Polsce ponad 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. „Trwająca od roku pandemia pogorszyła sytuację wielu Polaków, którzy stracili pracę lub ich dochody znacznie zmalały. Osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, bezdomni i bezrobotni – to tylko część grup, do których trafia pomoc banków żywności i które teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia” – czytamy w komunikacie.

Prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski zaznaczył, że „pomoc żywnościowa w obecnych czasach (…) jest znakiem solidarności, bliskości i troski, pomimo fizycznego oddalenia od innych ludzi”.

Banki zachęcają do przekazywania przede wszystkim artykułów z długą datą ważności i takich, które można wykorzystać do świątecznych potraw.

Wielkanocna Zbiórka Żywności działa także jako sklep online www.zbiorkazywnosci.pl, gdzie można kupić wirtualny koszyk dla potrzebujących. Jest to rodzaj skarbonki – za zebrane pieniądze banki żywności kupią produkty do paczek świątecznych.

Produkty zebrane w sklepach stacjonarnych i kupione dzięki zbiórce online trafią do potrzebujących, aby mogli oni spędzić święta w spokojnej i domowej atmosferze, bez martwienia się o podstawowe rzeczy.

Zbiórki stacjonarne będą odbywać się w kilkuset sklepach. Rozpoczną się w II połowie marca, terminy są różne, zależnie od regionu. Listę sklepów i dokładne daty zbiórek są na www.zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego. Zrzesza 31 banków żywności z całej Polski. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. W 2020 r. banki przekazały im prawie 40 tys. ton artykułów spożywczych. Federacja zajmuje się też edukacją i działaniami mającymi na celu wzrost świadomości ekonomicznych, społecznych i ekologicznych konsekwencji marnowania żywności.

źródło: RadioMaryja.pl

15 marca 2021