Wykluczenie społeczne

Rozliczając się z fiskusem warto przekazać 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

Coraz mniej czasu pozostało do rozliczenia się z fiskusem. Urzędy skarbowe na nasze deklaracje PIT czekają do końca kwietnia. Warto przy tym pamiętać, by przekazać swój 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

1 proc. podatku można oddać m.in. na Caritas Diecezji Kieleckiej. To największa organizacja pożytku publicznego w regionie, która tylko w ubiegłym roku wsparła ponad 35 tys. osób potrzebujących, mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor organizacji. Jak dodaje, w większości jest to pomoc doraźna, incydentalna, ale są też osoby, które regularnie korzystają ze wsparcia kieleckiej Caritas.

– Staramy się cały czas utrzymywać nasze stałe programy pomocowe. To chociażby program żywnościowy, ale też pomoc w udzielaniu schronienia osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością. Prowadzimy także wiele programów medycznych w 18 placówkach, jak również wspieramy dzieci i młodzież. Realizujemy też szeroki program wolontariatu oraz program aktywizacji zawodowej – wylicza ksiądz Stanisław Słowik.

Jak dodaje duchowny, zdecydowaną większość środków kielecka Caritas pozyskuje z grantów i dotacji budżetu samorządu, a 1 proc. podatku jest wkładem na realizację różnych projektów, w których trzeba mieć wkład własny, by móc aplikować o większe środki.

Również Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo wszystko” informuje, że dzięki 1 proc. podatku organizacja jest w stanie utrzymać trzy ośrodki, w której przebywają osoby niepełnosprawne intelektualnie. Jak przyznaje, bez pieniędzy pozyskanych z tego źródła jej fundacja nie byłaby w stanie pomagać osobom niepełnosprawnym.

– Założyłam fundację, by pomagać osobom z niepełnosprawnością intelektualną. By mogli godniej żyć, być szczęśliwi i częściej się uśmiechać. Jeden procent zawsze przeznaczamy na prowadzenie placówek, w których te osoby przebywają. Inne projekty realizuję z dodatkowych zbiórek – dodała Anna Dymna.

Ksiądz Paweł Anioł, założyciel Domu Ulgi w Cierpieniu w Ostrowcu Świętokrzyskim także przyznaje, że bez pieniędzy pozyskanych z 1 proc. podatku, które zbiera Stowarzyszenie na rzecz wspierania hospicjum im. Jana Pawła II, ta placówka nie mogłaby funkcjonować.

– Bez tego wsparcia nie moglibyśmy pomagać naszym podopiecznym. Za pieniądze uzyskane z 1 proc. podatku kupujemy sprzęt, czy chociażby środki dezynfekujące. Dlatego jesteśmy wdzięczni za każdy gest wsparcia naszego hospicjum – dodał ksiądz Paweł Anioł.

Źródło: oprac. za radio.kielce.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

21 kwietnia 2022