Bezrobotność

Region z najwyższym bezrobociem

Warmińsko-Mazurskie ma najwyższą stopę bezrobocia w Polsce. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny pod koniec grudnia wyniosła ona 8,6 proc. To jednak mniej niż w pod koniec 2020, kiedy bezrobocie notowano na poziomie 10 proc.

Stopa bezrobocia w regionie wyniosła pod koniec grudnia 8,6 proc. Średnia krajowa to 5,4 proc. Dla porównania – rok 2020 województwo warmińsko-mazurskie zamknęło ze stopą bezrobocia na poziomie 10,1 proc.

Aktualnie do powiatów z najwyższym odsetkiem bezrobotnych należą te położone wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim: kętrzyński (18 proc.), braniewski (16,8 proc.) i bartoszycki (16,4 proc.). Najniższa stopa bezrobocia jest w Olsztynie (2,3 proc.). Pod koniec grudnia liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 42,6 tys. osób. Już wiadomo, że w styczniu ta liczba wzrosła do 44 tysięcy osób.

W grudniu 2021 r. do urzędów pracy w całym regionie zgłoszono 2,5 tys. ofert zatrudnienia, tj. o 0,4 tys. mniej niż przed miesiącem. W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało 22 bezrobotnych (przed miesiącem na jedno miejsce pracy przypadało 15 bezrobotnych, ale przed rokiem – 23).

Z danych urzędów pracy wynika, że na koniec grudnia 2021 r. 17 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 781 pracowników; przed rokiem w tym czasie 5 zakładów zapowiedziało zwolnienie 331 pracowników.

Prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie miało na koniec grudnia w woj. warmińsko-mazurskim prawie 35 tys. bezrobotnych.

Wiesław Drożdżyńsk wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy:

– Największym problem ciągle mamy z osobami bezrobotnymi, które są bez kwalifikacji zawodowych – to jedna trzecia zarejestrowanych. Druga grupa to osoby bez wykształcenia lub z niskim poziomem wykształcenia. Ale nasz region ma wysokie tempo spadku bezrobocia względem innych województw w Polsce.

Źródło: oprac. za radioolsztyn.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

3 lutego 2022