Wykluczenie społeczne

Radom. Powstał pierwszy na Mazowszu sklep socjalny

Pierwszy na Mazowszu sklep socjalny został otwarty w środę (3 marca br.) w Radomiu. Mogą w nim robić zakupy osoby, które otrzymały specjalne zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferowane towary są prawie o połowę tańsze niż w innych placówkach handlowych.

Jak powiedział Zbigniew Ciesielski, prezes Fundacji Droga Życia, która prowadzi sklep, w ofercie są wszystkim produkty żywnościowe, ale w sprzedaży mają być także środki higieny osobistej i chemii gospodarczej, a być może również odzież czy zabawki dla dzieci.

Niższe ceny produktów to efekt współpracy fundacji z ogólnopolskimi i lokalnymi sieciami dystrybucyjnymi, hurtowniami, producentami, hodowcami i sklepami detalicznymi. Umożliwia to pozyskanie towarów, których termin przydatności dobiega końca, ale nadal są one pełnowartościowe.

Sklep socjalny został otwarty z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego zakupy w nim robić mogą mieszkańcy Radomia, którzy otrzymają zaświadczenia z miejscowego ośrodka pomocy społecznej. W ciągu dwóch miesięcy mają być wprowadzone specjalne karty elektroniczne dla klientów. Szacuje się, że będzie ich ok. 6 tysięcy.

Prezes Fundacji Droga Życia podkreślił, że idea sklepu socjalnego zaczyna się w cieszyć w Polsce coraz większym zainteresowaniem. – Stworzyliśmy konsorcjum skupiające organizacje z Legnicy, Kalisza, Ostrowa i Bielawy, które będą w najbliższym czasie otwierać podobne sklepy w swoich miastach – powiedział.

Aby dokonać zakupu, należy przedstawić zaświadczenie z MOPS-u. Kto może je otrzymać? – To są osoby, które korzystają z pomocy społecznej – bezdomni, niepełnosprawni, korzystający z ZUS-ów opiekuńczych. Skupiliśmy się na tej grupie, która w naszej ocenie wymaga pierwszeństwa jeśli chodzi o możliwość korzystania ze sklepu – mówi Marcin Gierczak, dyrektor MOPS.

Na prowadzenie sklepu Fundacja Droga Życia otrzymała z miasta dotację w wysokości prawie 60 tys. zł.

Fundacja Droga Życia prowadzi w Radomiu także hostel dla osób bezdomnych. Organizuje wigilie i śniadania wielkanocne dla osób samotnych. Przy siedzibie fundacji znajduje się też tzw. jadłodzielnia, czyli szafa z częścią lodówkową na produkty, którymi można się podzielić z innymi.

***

Sklepy socjalne to pomysł rozwijany od lat w krajach zachodnich. Pod koniec ub. roku taka placówka handlowa powstała w Katowicach. Główną ideą sklepu socjalnego jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, poprzez umożliwienie im zrobienia zakupów w cenach do 50 proc. ich wartości rynkowej. Drugi powód, dla którego powstał sklep, to chęć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych.

źródło: Radio dla Ciebie

4 marca 2021