News, Wykluczenie cyfrowe

Przeciw wykluczeniu cyfrowemu. Rządowy program „Zdalna Szkoła” i ”Zdalna Szkoła Plus”

Rok szkolny już na nami, nie oznacza to jednak wygaśnięcia problemu wykluczenia cyfrowego niektórych uczniów i nauczycieli. Choć władze zapowiadają, że we wrześniu nauka powróci do placówek oświatowych, nic nie jest pewne. Nie wiadomo bowiem, jak będzie rozwijać się epidemia koronawirusa.

To właśnie z powodu epidemii koronawirusa przez kilka miesięcy szkoły były zamknięte, a uczniowie skazani na zdalne nauczanie. Zdalna nauka pokazała, że wykluczenie cyfrowe wciąż jest niestety obecne, zwłaszcza wśród rodzin wielodzietnych, których sytuacja finansowa jest trudna. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce znajduje się ponad 150 tys. rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci w trudnej sytuacji materialnej.

Odpowiedzią na problemy z dostępem do lekcji w czasie epidemii był rządowy projekt „Zdalna Szkoła”, dzięki któremu potrzebujący uczniowie mogli uzyskać sprzęt pozwalający im na branie udziału w zajęciach i uniknięcie bądź nadrobienie powstałych zaległości. W puli środków projektu, będącego częścią programu „Polska Cyfrowa”, przygotowano łącznie ponad 186 mln zł. W połowie maja br. wystartowała jego kontynuacja, pod nazwą „Zdalna Szkoła Plus”, w ramach której przeznaczono kolejne 182 mln zł na wsparcie uczniów.

Dofinansowanie w ramach programu „Zdalna Szkoła Plus” skierowane zostało do gmin na zakup sprzętu dla szkół i użyczenie go najbardziej potrzebującym uczniom z wielodzietnych rodzin, liczących co najmniej troje dzieci. Sprzęt przeznaczono również dla nauczycieli. Dla samorządów przewidziano dopłaty w wysokości od 35 do 165 tys. złotych, w zależności od liczby rodzin uprawnionych do wsparcia mieszkających na terenie danej gminy.

Uruchomienie projektu „Zdalna Szkoła Plus” możliwe było dzięki zatwierdzeniu przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zmian w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych dla programu Polska Cyfrowa.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

W tych trudnych chwilach nie tylko rząd pomagał uczniom. Zrodziło się wiele oddolnych inicjatyw społecznych, W ich efekcie zbierano sprzęt komputerowy, który następnie trafiał do rąk potrzebujących.

źródło: Internet

5 lipca 2020