Aktualia

Poznań. Warsztaty pomogą w bardziej świadomym korzystaniu z numerów alarmowych

Zimowe Warsztaty z Numerem 112 – pod takim hasłem rozpoczęły się zajęcia z odpowiedzialnego reagowania i udzielania pomocy. Mają one zwiększyć świadomość najmłodszych o korzystaniu z numerów alarmowych.

Prawie 3/4 czwarte telefonów na numery alarmowe nie wymaga natychmiastowej interwencji. Świadomość w tym temacie mają zwiększyć zimowe warsztaty z numerem 112 organizowane przez służby bezpieczeństwa.

W sposób zdecydowany, logiczny, spokojny przede wszystkim przekazać operatorowi numerów alarmowych miejsce zdarzenia, co jest najważniejsze. Bez tego absolutnie nie mamy nic. Najpierw musimy mieć miejsce zdarzenia, a potem wszelkie inne okoliczności co do tego co się wydarzyło. Ludzie dzwonią do nas z różnymi tematami. Są to przemoc domowa, to są wypadki komunikacyjne, to są wszelkiego rodzaju zakłócenia porządku publicznego, to są różne zagrożenia sanitarne, jakieś środowiskowe 

– przypomina Jarosław Teśluk z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.

Dziennie operator odbiera nawet do dwustu połączeń. Do całego centrum przychodzi nawet sześć tysięcy zgłoszeń dziennie.

Poznańskie centrum powiadamiania kryzysowego jest jednym z największych w Polsce i zatrudnia stu dziesięciu operatorów, docelowo ich liczba ma wzrosnąć do stu dwudziestu jeden. Na koniec specjaliści przypominają, że na numer ratunkowy należy dzwonić wyłącznie w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia, życia, mienia, środowiska, czyli sytuacji wyłącznie takiej, która zadziała się teraz.

Źródło informacji i zdjęcia: eska.pl.

6 lutego 2024