Poznań. Uruchomiono mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+
Bezdomność

Poznań. Uruchomiono mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+

Na początku czerwca br. uruchomiono w Poznaniu mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+. Miasto wyłożyło na realizację pilotażu programu 60 tysięcy złotych. 

Z założenia w mieszkaniu będzie można mieszkać przez miesiąc, a w szczególnych przypadkach maksymalnie 3 miesiące. Dopiero po zakończeniu pilotażu, który ma potrwać do początku przyszłego roku, miasto zdecyduje czy będzie kontynuować projekt.

O rozpoczęciu działalności przez mieszkanie, które jest finansowane przez poznański magistrat, poinformowała Grupa Stonewall, która realizuje ten projekt. – To dla nas bardzo ważna chwila! Pierwsze poznańskie mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności oficjalnie rozpoczęło działanie! Wsparcie dedykowane jest przebywającym w Poznaniu pełnoletnim osobom LGBT+: pozbawionym dachu nad głową ze względu na swoją orientację psychoseksualną i tożsamość płciową (również osoby żyjące w surowych i alarmujących warunkach), bez miejsca zamieszkania (w tym osoby, które nie mogą przebywać w schroniskach dla bezdomnych ze względu na metrykalne oznaczenie płci, różne od płci odczuwanej), z niezabezpieczonym zakwaterowaniem (osoby posiadające niepewny najem z nakazem eksmisji, osoby zagrożone przemocą na tle orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej) – wyjaśnia Grupa Stonewall.

– Osoby zakwaterowane w mieszkaniu zostają objęte planem wyjścia z sytuacji kryzysowej. Plan może obejmować pomoc psychologiczną, psychiatryczną, prawną, mediacyjną, wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia oraz miejsca zamieszkania, wsparcie w kontakcie z jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej itp. Osobom zapewnia się odzież i wyżywienie. Warunkiem zakwaterowania w mieszkaniu jest zaakceptowanie jego regulaminu. Decyzję o zakwaterowaniu osoby w mieszkaniu podejmuje opiekunka mieszkania interwencyjnego na podstawie wstępnej rozmowy z zainteresowaną osobą – dodaje grupa realizująca projekt.

źródło: epoznan.pl

8 czerwca 2021