Niepełnosprawność

Poznań. Nowy projekt Uniwersytetu Ekonomicznego

Uniwersytet Ekonomiczny rozpoczyna prace nad nowym projektem. We współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu utworzy Centrum Wiedzy o Dostępności.

Centrum będzie organem doradczym dla instytucji zewnętrznych w sprawach m.in. projektowania przestrzeni z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.

„Jesteśmy na etapie zbierania opinii odnośnie potrzeb takich osób” – mówi kierująca projektem dr hab. Iga Rybicka.

Te potrzeby muszą zostać zdefiniowane przez środowisko, a nie przez nas. Nie jest rolą Uniwersytetu narzucanie jak to ma wyglądać, to muszą wskazać konkretne osoby, z konkretnymi potrzebami – czasem z niepełnosprawnościami – wyjaśnia dr hab. Iga Rybicka.

W ramach centrum pracownicy uniwersytetu skupią się na dwóch obszarach działalności: rozwoju AI w zakresie tłumaczeń i projektowaniu inteligentnych opakowań.

„Na przykład opakowania do leków. Mogłyby być tak zaprojektowane, by informować o tym, czy tabletkę dzisiaj się już brało, czy nie” – dodaje Rybicka.

Te rozwiązania mają być dla innych – nie dla nas. Jeśli uda nam się opracować coś, co będzie można wdrożyć na naszej uczelni – zrobimy to, ale to nie jest cel nadrzędny – tłumaczy kierująca projektem.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, która przeznaczyła na ten cel niemal pół miliarda złotych. Centrum Wiedzy o Dostępności ma powstać do 2028 roku.

Źródło: radiopoznan.fm. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

26 stycznia 2026