Niepełnosprawność

Poznań. Nowy lokal dla niepełnosprawnych dzieci

3 sierpnia br. została oficjalnie otwarta nowa siedziba Ośrodka Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Poznaniu.

Ośrodek wcześniej zajmował pomieszczenia w zaadaptowanym garażu po dawnym zapleczu budowy przy ul. Szczepana, gdzie już od dawna było za mało miejsca na potrzeby placówki – rocznie ośrodek świadczy pomoc 60-80 podopiecznym. Od czerwca tego roku działa na terenie budynku przy ul. Łozowej 26, należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, gdzie jest znacznie wygodniej – i więcej miejsca.

Ośrodek Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Poznaniu od 25 lat pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom. Zajmuje się szeregiem wielospecjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Podstawowym celem jest jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak, aby dziecko miało możliwie jak najlepszy rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej i emocjonalno-społecznej. Ośrodek oferuje też specjalistyczne wsparcie lekarskie, neurologopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne oraz z zakresu rehabilitacji ruchowej. Dzieci mogą korzystać z dogoterapii, zajęć logopedycznych i psychologicznych.

W nowej siedzibie został wykonany odpowiedni remont: pomieszczenia dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a sam budynek – do norm przeciwpożarowych. Wyremontowana została klatka schodowa, ciągi komunikacyjne, węzły sanitarne i gabinety, w których przyjmowane są dzieci, pokoje są odmalowane, wyposażone w umywalki i lustra, zamontowano w nich instalacje oddymiające i odpowiednie drzwi przeciwpożarowe oraz posadzki z bezpiecznych materiałów. Przeprowadzono także niezbędne roboty elektryczne.

Na zewnątrz budynku została zamontowana winda, wybudowano też niezbędne podjazdy z kostki brukowej, które umożliwiają dojazd osób z niepełnosprawnościami do budynku. Do ich potrzeb dostosowano także toaletę – wyposażono ją w odpowiednie poręcze i pochwyty. Dzięki tym wszystkim staraniom i pracom remontowym powstało 8 przyjaznych gabinetów do pracy z dziećmi. Wartość prac wyniosła ponad 700 tys. zł brutto.

Bieżącą działalność placówki dotuje miasto w wysokości około 230 tys. zł rocznie

Źródło: oprac. na podstawie materiałów prasowych UMP. Fot. UMP

4 sierpnia 2021