Video

Piła. Platforma do nurkowania wyróżniona za innowacyjność

Pilski projekt platformy do nurkowania dla niepełnosprawnych z nagrodą marszałka. W konkursie „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” zostały nagrodzone cztery projekty. Wśród nich znalazły się także: bioniczna proteza stopy, mobilny robot do transportu ciężkich ładunków oraz niezależny energetycznie dom wodorowy. 

W kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” nagrodzono dwa projekty wspierające osoby z niepełnosprawnością: protezę dedykowaną osobom po amputacji kończyny dolnej oraz bazę służącą do rehabilitacji nurkowej.

– Jedyną na świecie, pływającą bazę w pełni dostosowaną do osób niepełnosprawnych – wtrąca dr Paweł Owsianny, wiceprezes Fundacji Krok po Kroku HSA.

Fundacja Krok po Kroku HSA dostała od marszałka 30 tysięcy złotych i promocję w ramach międzynarodowych wystaw marki Wielkopolska. Jej członkowie liczą na to, że ta promocja przełoży się na wygrane konkursy, aby dalej działać.

– Codziennie działanie zależne jest od dodatkowych środków, które wspomagają osoby z niepełnosprawnością, żeby one mogły tutaj dojechać, skorzystać z tej bazy – dodaje wiceprezes. 

Członkowie fundacji pracują jako wolontariusze. W działalności potrzebny jest jednak drogi sprzęt do nurkowania.

– Możemy kogoś pobudzić i wyciągnąć z domu i wpłynąć na to, że jego aktywność jest większa – mówi Krzysztof Trawiński, prezes Fundacji Krok po Kroku HSA.

Krok po Kroku HSA pracuje z osobami niepełnosprawnymi ruchowo, nawet z porażeniem czterokończynowym. Osoby niewidome brały udział w pionierskim programie. Mogły pływać wraz z oswojonymi jesiotrami. 

– No i osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które też nurkują i też w różnych warunkach natomiast tam trzeba się wykazać szczególną czujnością i takim urozmaiceniem zajęciowym – dodaje prezes. 

Niedawno dzięki dotacji z Funduszy Norweskich udało się kupić suche skafandry. Dzięki temu nurkowanie możliwe jest tu cały rok.

Źródło informacji i zdjęcia: asta24.pl.

1 lutego 2024