Bezdomność

Ostrowiec Św. MOPS zaprasza na spektakl o bezdomności i znaczeniu domu

Na spektakl w wykonaniu Teatru Układ Formalny z Wrocławia pt. “PustoStan” zaprasza w poniedziałek, 15 maja Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Nietypowa dla jednostki inicjatywa organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin i w ramach kampanii “Zobacz we mnie kogoś więcej niż tylko bezdomnego”.

– Teatr Układ Formalny to teatr dokumentalny, a autor spektaklu oddaje głos osobom bezdomnym, ale też zastanawia się nad tym, co to jest domność i co to jest bezdomność. Poruszona jest tu tematyka domu, roli, jaką pełni w życiu – mówi Katarzyna Kozińska z MOPS-u. Spektakl, jak dodaje, rekomendowany jest starszym widzom, od 15. roku życia.

Udział w spektaklu jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej potwierdzić obecność – dzwoniąc na numer telefonu 535 – 988 – 069. Zostanie wystawiony w poniedziałek, 15 maja w kinie Ostrowieckiego Browaru Kultury o godzinie 18.00.

Przedsięwzięcie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin i wpisuje się w prowadzoną przez MOPS kampanię “Zobacz we mnie kogoś więcej niż tylko bezdomnego”.

– Staramy się pokazać prawdziwe oblicze osoby w kryzysie bezdomności, że to są różne osoby, często wykształcone, posiadające bardzo dużą wiedzę, różne umiejętności i lubiące działać na rzecz innych. Spektakl to kolejna odsłona naszej kampanii. Za nami na przykład spotkanie z “żywą książką”, podczas którego można było porozmawiać z osobą bezdomną, zapytać o powody, okoliczności przez które znalazła się w kryzysie. To było bardzo pouczające i bardzo dobre spotkanie – opowiada Katarzyna Kozińska.

Osoby bezdomne, oprócz instytucjonalnej pomocy, są też uczestnikami organizowania społeczności lokalnej ostrowieckiego MOPS-u. To metoda pracy z podopiecznymi, w ramach której wykonywali na przykład kolorowe ławeczki, które do dziś stoją w kilku miejscach Ostrowca, przygotowali wystawę zdjęć, organizowali pomoc dla dzieci z domów dziecka czy bezdomnych zwierząt.

Źródło: oprac. za radioostrowiec.pl. Zdjęcie – fot. FB/Układ Formalny.

10 maja 2023