Osadzeni w Przytułach Starych chętnie korzystają z więziennej biblioteki
News, Więzienie

Osadzeni w Przytułach Starych chętnie korzystają z więziennej biblioteki

Rozwijanie zainteresowań, sposób na nadmiar wolnego czasu i wsparcie w resocjalizacji – z dużego zainteresowania czytelnictwem wśród osadzonych w zakładach karnych płyną same korzyści. Ile książek przeczytano w ubiegłym roku w Zakładzie Karnych w Przytułach Starych?

Literatura od wieków rzuca inne światło na otaczającą rzeczywistość, pozwala na chwilę zanurzyć się w świecie fantazji lub wcielić w postać ulubionego bohatera. Czytając zdobywamy przydatne umiejętności, które pozwalają na podwyższenie kwalifikacji. Książki w jednostkach penitencjarnych pełnią również inną rolę, pozwalają zapomnieć o monotonni i problemach. Osadzeni korzystają z zakładowej biblioteki na każdym etapie pobytu w jednostce. W początkowej fazie pozbawienia wolności czytelnictwo jest próbują zajęcia czasu, którego nagle pojawiło się znacznie więcej. Po kilku tygodniach pozwalających na wstępne zaklimatyzowanie się do warunków więziennych osadzeni po książki sięgają w poszukiwaniu zainteresowań.

Dostęp do kultury pozwala osiągać również cele resocjalizacyjne, gdyż odpowiedni dobór literatury pozwala na kształtowanie empatii i postaw społecznych. Wielu osadzonych swoją przygodę z czytelnictwem zaczęło za murami zakładów karnych i aresztów śledczych. Udostępnienie odpowiednich publikacji sprawia, że dzięki lekturze mają możliwość spojrzenia na świat z innej perspektywy.

Osadzeni przebywający w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych w roku 2019 wypożyczyli 2459 woluminów.

źródło: eostroleka.pl

12 sierpnia 2020