Więzienie

Osadzeni pomagają w walce z ASF-em

W związku z pojawieniem się ogniska afrykańskiego pomoru świń w Kruszowie w gminie Tuszyn, potrzebna była pomoc w zwalczaniu zagrożenia. To bezpośrednie sąsiedztwo powiatu piotrkowskiego. Dlatego więźniowie z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim, zostali na prośbę wojewody łódzkiego, skierowani do pomocy w zneutralizowaniu ogniska ASF-u.

Wojewoda łódzki zwrócił się z prośbą do dyrektora okręgowego służby więziennej w Łodzi, o skierowanie skazanych do pomocy w wygaszaniu ogniska afrykańskiego pomoru świń. Do pomocy potrzebnych było 12 osób i właśnie tyle wyznaczono więźniów z piotrkowskiego Aresztu Śledczego.

Warunki pracy były bardzo ciężkie, ponieważ panował upał, a pracowano w kombinezonach. W chlewni było jeszcze gorzej niż na zewnątrz.

Praca osadzonych była nieodpłatna. Ci którzy zostali wybrani, pracowali  bez konwojenta, ponieważ proces ich resocjalizacji przebiega w dobrym kierunku. Są oni skazani za przestępstwa o niewielkiej szkodliwości społecznej czynu. Dla nich też jest to swego rodzaju wyróżnienie. Widzą bowiem, że kadra penitencjarna, kierując ich na te działania, docenia ich wysiłek i trud włożony we właściwy przebieg procesu resocjalizacji.

Nie ma już żadnej możliwości by, z Kruszowa wirus przeniósł się na sąsiednie powiaty. To ognisko zostało zlikwidowane w ciągu 12 godzin od uzyskania informacji na jego temat. Ognisko to 49 sztuk trzody chlewnej. Zgodnie z administracyjną procedurą, konieczne było ich wybicie, wywiezienie, zutylizowanie oraz odkażenie terenu.

źródło: oprac. za ePiotrkow.pl

23 czerwca 2021