Niepełnosprawność

Opole. Żeby walczyć ze stygmatyzacją osób niepełnosprawnych trzeba zmienić myślenie

Choć na przestrzeni ostatnich lat wiele zrobiono w kwestii likwidowania barier, wciąż osoby z niepełnosprawnością spotykają się ze społecznymi uprzedzeniami. Na ten problem zwracano uwagę podczas konferencji naukowej pt. „Od stygmatyzacji do integracji – podróż po równe szanse”, organizowanej przez Uniwersytet WSB Merito w Opolu.

– Niestety stygmatyzacja i wykluczenie osób z niepełnosprawnością nadal są obecne – mówi prof. Irena Motow, pedagog specjalny i przewodnicząca komitetu organizacyjnego na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu. – Główne przesłanie jest skierowane do młodych ludzi, żeby nie wykluczali osób niepełnosprawnych, bo wykluczając marnuje się zasoby, jakie są u tych ludzi. A zasoby są ogromne: od artystycznych, muzycznych, po praktyczne – wyjaśnia.

– Na co dzień realizujemy zasady edukacji włączającej, to nadal mamy problem z myśleniem – zauważa prof. Tamara Zacharuk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. – To co się najtrudniej zmienia to myślenie na temat osób z niepełnosprawnościami, myślenie o tym, gdzie jest ich miejsce.

– Sporo zrobiło nasze państwo jeśli chodzi o socjalne zabezpieczenie, natomiast myślę, że cała edukacja i kultura leżą. I ciągle hermetycznie się zamykają. A to jest bardzo złe dlatego, że my nie żyjemy przecież tylko pokarmem i powietrzem, ale również duchem. A ten duch musi być wzbogacany – dodaje prof. Leszek Ploch, prezes Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Agnieszki Majnusz o kobietach z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, które mają pasje, pracę, rodziny i żyją aktywnie.

Źródło: oprac. za radio.opole.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

25 kwietnia 2023