News, Niepełnosprawność

Opinia o pakiecie wsparcia dla niepełnosprawnych. Tym razem o nich nie zapomniano

Rząd ogłosił pakiet wsparcia dla firm i obywateli w związku z epidemią koronawirusa, tzw. tarczę antykryzysową. Pakiet zawiera propozycje także dla osób niepełnosprawnych. Nad propozycjami rządu trwa obecnie ożywiona dyskusja.

Zdaniem Moniki Smulewicz, partnera, eksperta prawa pracy w Grant Thornton, to co szczególnie jest ważne, to wydłużenie okresu wypłaty zasiłku opiekuńczego o kolejne 14 dni, jeśli zostanie przedłużone zamkniecie szkół, przedszkoli i żłobków. Niestety apele rodziców o podwyższenie wieku dla dzieci, na które przysługuje to uprawienie, do 12. roku życia nie zostały wysłuchane. To duży kłopot dla rodziców dzieci powyżej 8. roku życia, którzy nadal mają problem z zapewnieniem im opieki.

Jako pozytywny ekspertka postrzega fakt, że rząd nie zapomniał tym razem i o najsłabszych, a także o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach. Zaproponowano bardzo potrzebne dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych i najsłabszych obejmujące dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, pod warunkiem, że są one objęte systemem edukacji do 25 roku życia, wsparcie osób niepełnosprawnych pozostających w domu oraz dofinansowanie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

To bardzo dobre rozwiązania i ukłon rządu w kierunku najbardziej potrzebujących, szczególnie mając na uwadze, trwający od czasu protestu rodziców wychowujących dzieci niepełnosprawne, konflikt na linii rząd niepełnosprawni – podsumowała ekspertka.

źródło: Business Insider

19 marca 2020