News

Olsztyn. Chór męski Związku Ukraińców w Polsce da charytatywny koncert

Męski chór reprezentacyjny Związku Ukraińców w Polsce „Żurawli” wystąpi z charytatywnym koncertem w olsztyńskiej Parafii Greckokatolickiej p.w. Pokrowa Matki Bożej przy ul. Lubelskiej 12. Podczas koncertu będzie można wesprzeć zbiórkę na zakup karetki dla służb medycznych ratujących życie poszkodowanym wskutek działań wojennych w Ukrainie.

Koncert odbędzie się w sobotę, 11 czerwca 2022 roku. Początek o godz. 19:00. Koncert organizują Parafia Greckokatolicka w Olsztynie i Miejskie Koło Związku Ukraińców w Polsce w Olsztynie. Patronat honorowy nad koncertem sprawuje ks. bp Arkadiusz Trochanowski – biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej.

Reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce „Żurawli”, istnieje od 1972 roku. Zespół tworzą śpiewacy-amatorzy, ludzie różnych profesji, rozsiani po całej Polsce, potomkowie Ukraińców wysiedlonych w 1947 roku (w ramach akcji „Wisła”) z Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny Zachodniej, Nadsania, Lubaczowszczyzny, Chełmszczyzny i Podlasia Południowego. Ostatnio dołączają również imigranci z Ukrainy. Chórzyści, raz w miesiącu, jak żurawie „zlatują się” do Gdańska lub Warszawy, na próby nazywane „kluczami”.

Założycielem, pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Jarosław Polański. Od 1983 roku chórem dyrygowali: Roman Rewakowicz (1983–1993), Roman Radziwonowicz (1993–1999), Jarosław Lewków (1999–2003). Od maja 2003 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Jarosław Wujcik – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Repertuar chóru wyznacza historię muzyki ukraińskiej od XVI wieku do współczesności. Obejmuje on muzykę cerkiewną, kolędy i szczedriwki, pieśni historyczne, kozackie, liryczne i humorystyczne pieśni ludowe oraz kompozycje autorskie.

W swoim dorobku chór ma liczne nagrody, w tym na festiwalach muzyki chóralnej: Międzyzdroje (1977), Legnica (1993, 2000), Preveza (Grecja; 1997) oraz na Festiwalach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1984, 2008) i Białymstoku (2011, 2016).

Zespół odbył liczne tournée po Ukrainie, Słowacji, Bośni i Hercegowinie, Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie a przede wszystkim dał kilkaset koncertów w całej Polsce.

Dotychczas chór wydał 5 płyt CD.

Źródło: oprac. za olsztyn24.com. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

9 czerwca 2022