Od kiedy świadczenie solidarnościowe i podwyżka zasiłku dla bezrobotnych?
Bezdomność, News

Od kiedy świadczenie solidarnościowe i podwyżka zasiłku dla bezrobotnych?

Świadczenie solidarnościowe, które zaproponował prezydent Andrzej Duda, ma wynosić 1200 złotych i przysługiwać osobom, które straciły pracę przez COVID-19, a wypłacane ma być przez maksymalnie trzy miesiące i przestać obowiązywać gdy zniknie kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Jeżeli doliczymy do tego zapowiedzianą podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych z ok. 750 do 1300 złotych, to bezrobotni mogliby liczyć nawet na 2500 złotych, i tego właśnie domagali się związkowcy. Związki chcą, by pieniądze wypłacane ludziom po stracie etatu były zbliżone do tych, które z tarczy antykryzysowej mogą otrzymać samozatrudnieni. Pomysł tak dużego wsparcia dla tracących etat nie podoba się jednak pracodawcom.

Nowe świadczenie i podwyżki dla bezrobotnych zostały ponoć już ustalone na linii prezydent-premier. Nie było możliwości, by zasiłki podnieść do kwoty 2500 złotych, więc powstał projekt świadczenia solidarnościowego. Niestety, rząd raczej nie zdąży wcielić pomysłu w życie do 1 czerwca 2020 roku. Wyższy zasiłek dla bezrobotnych wymaga nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Najprawdopodobniej więc do podwyżek dojdzie od 1 lipca 2020 roku.

źródło: Super Express

12 maja 2020