Niepełnosprawność

Niepełnosprawność na co dzień. Bez prawa do renty i co dalej?

Wydawać by się mogło, że każda osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności ma prawo do uzyskania renty. Nic bardziej mylnego.

Otóż dorośli niepełnosprawni którzy nie pracowali zawodowo, a co za tym idzie nie mieli pobieranych składek nie otrzymają renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS. Nie należy się im także renta socjalna, gdyż ich niepełnosprawność nie powstała przed ukończonym 18 rokiem życia.

Wbrew pozorom osób, które z różnych przyczyn w swoim dorosłym życiu nie podjęły pracy jest niemało. Osoby te jednak nie zostają całkowicie pozbawione finansowego wsparcia.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością jest w trudnej sytuacji materialnej, może się zgłosić do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania w celu otrzymania np. zasiłku stałego.

Zasiłek stały przysługuje:

  • pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
  • pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie, są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej.

Każdemu zainteresowanemu tą formą wsparcia wszelkich informacji w tym tych mówiących o wysokości progów dochodowych oraz innych warunków jakie muszą być spełnione udzielają pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej.

Trzeba mieć świadomość, że dla wielu zasiłek stały lub czasowy niejednokrotnie jest jedynym źródłem dochodu pozwalającym na skromne przeżycie każdego kolejnego dnia, tygodnia czy miesiąca.

źródło: Gazeta Codzienna

25 stycznia 2021