News, Niepełnosprawność, Video

Niepełnosprawni zdobyli Koronę Gór Polski

Uczestnicy projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” zdobyli 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Ostatnim wyzwaniem były Rysy w Tatrach. W sobotę 19 września br. w Zakopanem śmiałkowie z niepełnosprawnościami intelektualnymi zostali przyjęci do klubu zdobywców Korony Gór Polskich.

W zdobyciu 28 szczytów wzięło udział siedmiu wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie oraz siedmiu opiekunów. Podczas uroczystego zakończenia wyprawy była obecna minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wspierała projekt.

Projekt wspierała Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz sponsorzy i ambasadorzy. Wyprawy były organizowane od sierpnia 2019. Do Korony Gór Polskich zalicza się 28 szczytów w różnych górskich pasmach w Polsce, od Gór Świętokrzyskich poprzez Beskidy, Karkonosze i Tatry.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak:

Mogę obiecać, że będziemy starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się dzięki działaniom zaplanowanym w programach operacyjnych na nową perspektywę finansową. Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym stworzymy do tego warunki. Nie chodzi tu o nadzwyczajne rozwiązania techniczne, ale przede wszystkim o zaangażowany i profesjonalny kapitał ludzki – czego najlepszym przykładem jest projekt 28 marzeń.

źródło: misyjne.pl i Internet

20 września 2020