News, Niepełnosprawność

Niepełnosprawni w dobie epidemii koronawirusa. Jak sobie radzą z zakupami artykułów pierwszej potrzeby

„Problemy osób niepełnosprawnych w zaopatrywaniu się w artykuły pierwszej potrzeby w czasie epidemii” to temat badania przeprowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w okresie od 27 kwietnia do 8 maja 2020 r.

Celem badania było pozyskanie wiedzy na temat potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie zaopatrywania się w artykuły pierwszej potrzeby oraz sposobów radzenia sobie w realizacji zakupów. Do kategorii produktów pierwszej potrzeby zaliczone zostały: produkty spożywcze, środki higieny osobistej oraz produkty chemii gospodarczej.

Z opublikowanego raportu po badaniu wynika, że większość osób niepełnosprawnych generalnie radzi sobie w obecnej sytuacji z zaopatrzeniem w artykuły pierwszej potrzeby. Można sformułować twierdzenie, że radzą sobie tak samo, jak w sytuacji bez stanu epidemii – dokonując zakupów samodzielnie lub przy wsparciu domowników (80,4 proc), lub przez Internet. Ponadto część z tych osób korzysta też z pomocy sąsiadów czy wolontariuszy.

Pomimo tego, że 80 proc. badanych ma możliwość zaopatrywania się w artykuły pierwszej potrzeby, to tylko 31,8 proc. oświadczało, że nie potrzebuje pomocy w realizacji zakupów. Pozostałe osoby potwierdziły potrzebę wsparcia w tym zakresie. Najczęściej wskazywano na umożliwienie złożenia zamówienia na zakupy przez Internet lub telefon oraz pomocy przy realizacji zakupów ze strony asystenta.

63 proc. przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wzięli udział w badaniu także potwierdza kłopoty części osób niepełnosprawnych z zaopatrzeniem w trakcie epidemii, najczęściej upatrując ich źródła w braku wsparcia za strony osób trzecich, nieumiejętności obsługi komputera oraz zbyt wysokich cenach produktów zamawianych przez Internet.

Z badania jednostek samorządu terytorialnego wynika, że znacznie większym problemem niż zakupy jest trudność w dostępie do lekarzy (co może być jednym z powodów trudności w dostępie do leków) i rehabilitacji oraz obniżająca się tolerancja na większą niż zazwyczaj izolację przy niewystarczającej ofercie wsparcia psychologicznego.

Link do raportu:
https://www.pfron.org.pl/fileadmin/News/centralne/2020/2020-05-28_Raport_zakupy/Raport16.05.2020_OSTATECZNY_2.pdf

źródło: fragmenty raportu za fundacją MIR

29 maja 2020