Narkomania. Poradzenie sobie z tym problemem w pojedynkę jest niemal niemożliwe
News, Uzależnienia

Narkomania. Poradzenie sobie z tym problemem w pojedynkę jest niemal niemożliwe

Narkomania to jeden z poważniejszych problemów dotyczących społeczeństwa. Wbrew panującej opinii nie jest to kłopot osób biednych, bezdomnych, czy spoza marginesu społecznego. Dotyka coraz większego grona osób, bez znaczenia na status materialny. Coraz więcej młodych osób, dobrze zarabiających popada w uzależnienie od narkotyków.

Terminem narkomania posługujemy się, mówiąc o uzależnieniu od narkotyków. Jak w przypadku innych uzależnień, charakteryzuje się wewnętrznym przymusem i koniecznością przyjmowania jakiejś substancji. Narkomania prowadzi do silnego wyniszczenia całego organizmu bądź nawet do śmierci chorego. Uzależnienie to ma charakter zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Najczęściej jednym z pierwszych symptomów zażywania narkotyków jest po prostu zmiana stylu życia. Nowe towarzystwo, znajomi, odsunięcie się od rodziny i zaniedbanie dotychczasowego trybu życia. Osoby nadużywające narkotyków stają się nerwowe, agresywne, mają silne wahania nastroju. Bliskim osobom z ich otoczenia powinna zapalić się „czerwona lampka” i należy podjąć się rozmowy z osobą, u której podejrzewamy uzależnienie. Narkomania postępuje stopniowo, kolejne objawy narkomanii to zazwyczaj:

  • branie narkotyku mimo zauważenia negatywnego wpływu na stan zdrowia psychicznego i fizycznego,
  • wyższa tolerancja na zażywaną substancję psychoaktywną. Oznacza to, że osoba uzależniona musi stale zwiększać dawkę narkotyku, by jej działanie było takie samo jak przy pierwszych kontaktach z substancją,
  • wysoka koncentracja na zdobyciu narkotyku. Narkomanii nie myślą o niczym innym, jak o tym, gdzie mogą zdobyć narkotyk. Bardzo często popełniają kradzieże,
  • występowanie zespołu abstynencyjnego. W przypadku próby niezażywania substancji, od której chory się uzależnił, występują m.in. drżenie kończyn, wymioty, omamy, rozdrażnienie, nadmierna potliwość, depresja, lęki.

W przypadku nieleczenia narkomanii należy liczyć się z tym, że jest ona chorobą postępującą, która nie tylko wyniszcza organizm, ale może także w wielu przypadkach doprowadzić do śmierci. Na całe szczęście wszystkie uzależnienia, w tym narkomania są w pełni uleczalne, jednak wymagają pracy. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia narkomanii jest profesjonalna pomoc w ośrodkach leczenia uzależnień. Tam, pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, w tym opieki lekarskiej psychoterapeutycznej dochodzi do procesu wyzdrowienia, Warto jednak pamiętać, iż poradzenie sobie z tym problemem w pojedynkę jest niemal niemożliwe.

źródło: detoks fenix

11 lipca 2020