News, Niepełnosprawność

Na plaży w Ustce. Niepełnosprawni mogą się kąpać dzięki specjalnemu wózkowi

Osoby niepełnosprawne, wypoczywające na plaży w Ustce, mogą korzystać ze specjalnego wózka, tzw. amfibii, który pozwala na wjazd prosto do wody i bezpieczną kąpiel. Umożliwiają to wygodne, utwardzone zjazdy na plaży, prowadzące niemal do samego morza.

Szerokie koła wózka kąpielowego gwarantują, że pojazd nie ugrzęźnie w piasku, a pływaki pozwalają mu unosić się na wodzie. Sprzęt umożliwia niewielkie zanurzenie. Osoba, która z niego korzysta, przypięta jest pasami bezpieczeństwa, ma też na sobie kapok. Każda kąpiel odbywa się z asystą od jednej do dwóch osób. To ratownicy i ratowniczki morscy, przeszkoleni w obsłudze wózka i komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.

Dzięki wózkowi można skosztować kąpieli w Bałtyku. Znajduje się przy wejściu na plażę w pobliżu latarni morskiej i fontanny. Dostępny jest w godzinach otwarcia kąpieliska, czyli od 10:00 do 18:00. Wystarczy skorzystać z dzwonka – do pomocy zgłosi się wtedy jeden z ratowników, który wraz z opiekunem osoby niepełnosprawnej ułatwi morską kąpiel. Możliwa jest ona w dni, kiedy nad kąpieliskiem powiewa biała flaga.

Zadanie zrealizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustce.

źródło: Radio Gdańsk

13 lipca 2020