Bezdomność

Malbork. Potrzebna zimowa odzież dla bezdomnych

Dopiero za trzy tygodnie zacznie się kalendarzowa zima, ale już wcześniej przyszły mrozy i opady śniegu. To najtrudniejszy okres dla osób bez dachu nad głową. Członkowie Caritasu Południe w Malborku kolejny rok z rzędu apelują do mieszkańców o przekazywanie ciepłych ubrań, które zostaną przekazane osobom bezdomnym oraz nieporadnym życiowo i pomogą im przetrwać tę porę roku.

Członkowie Caritasu działającego przy parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej na Osiedlu Południe na bieżąco wspierają osoby bezdomne. W miarę możliwości finansowych kupują ubrania i środki higieniczne, przygotowują kanapki, ale to kropla w morzu potrzeb. Pomóc może każdy, kto ma w domu nieużywaną już odzież zimową i chciałby ją przekazać potrzebującym.

Odwiedzające nas osoby pytają, czy mamy ciepłe kurtki, bluzy z kapturem, swetry, spodnie dżinsowe, bokserki, grube skarpety, rękawiczki, czapki, szaliki czy nawet plecaki, bo zwyczajnie nie mają nawet jak zabrać ze sobą przygotowanych rzeczy. W 99 procentach osobami bezdomnymi są mężczyźni, więc to męska zimowa odzież jest najpotrzebniejsza. To też najczęściej osoby o szczupłej sylwetce. Często zimą otrzymujemy ubrania letnie, bo mieszkańcy pozbywają się ich po sezonie, ale takich rzeczy nie przyjmujemy obecnie, bo zwyczajnie nie mamy, gdzie ich przetrzymać do wiosny. Zdarza się też, że otrzymujemy garnitury, ale to też nie jest odzież, która przyda się osobie bezdomnej.

– mówi Ewa Sadowska, szefowa Caritasu Południe.

Oprócz odzieży można też przekazać maszynki do golenia czy chusteczki nawilżane. Potrzebne są również koce.

Jeśli ktoś chce się podzielić niepotrzebnymi ubraniami na zimę, może jest zostawić w dowolnym dniu w kościele na Osiedlu Południe. Na paczce z rzeczami należy zostawić kartkę z adnotacją, że to rzeczy dla Caritasu. Można też je dostarczać bezpośrednio do siedziby organizacji przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Wybickiego. W każdy piątek w godzinach 17-18.

Przypomnijmy też, że w kaplicy przy kościele na Osiedlu Południe cały czas stoi lodówka, do której można wkładać kanapki i inną żywność. Zamiast wyrzucać jedzenie, można je poporcjować, odpowiednio zapakować w folię czy woreczki i przekazać potrzebującym. Żywność nie może być przeterminowana.

Kaplica przy kościele na Osiedlu Południe, w której znajduje się lodówka pomocowa, jest otwarta od rana do godziny 17.

Źródło: portalna plus.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

28 listopada 2023