Przemoc domowa

Lubin. By żadne dziecko nie musiało już cierpieć

Cel jest jeden – poprawa sytuacji osób dotkniętych przemocą. Szczególnie dzieci. 22 czerwca wejdą w życie zmiany w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wcześniej, 17 maja, pracownicy lubińskich instytucji, zajmujących się tą tematyką, spotkają się podczas szkolenia w inkubatorze przedsiębiorczości w zoo. To bardzo ważne spotkanie, podczas którego poruszany będzie też temat śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy i rozmowa, jak uchronić inne krzywdzone dzieci w całej Polsce.

Szkolenie pod patronatem prezydenta Lubina organizowane jest co roku. W tym roku dotyczy ono dużej zmiany Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

– Ustawa pod nową nazwą wejdzie w życie 22 czerwca, nie będzie już mowy o przemocy w rodzinie, tylko o przemocy domowej. Ustawodawca wprowadził wiele zmian, mających na celu ochronę osób doświadczających przemocy – informuje Beata Lejczak-Wawrynowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie.

Szkolenie organizowane jest dla przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Mówimy tutaj o pracownikach MOPS-u: pracownikach socjalnych i asystentach, o policjantach dzielnicowych, o przedstawicielach oświaty, czyli wychowawcach i opiekunkach w żłobkach, o kuratorach sądowych i przedstawicielach Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przedstawicielach Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego, działającego przy MOPS.

Jakie najważniejsze zmiany wprowadzono w Ustawie, która wejdzie w życie 22 czerwca?

– Przede wszystkim zmiana przepisu, dotyczącego odebrania dziecka z rodziny w razie sytuacji zagrażającej jego zdrowiu lub życiu. Obecne przepisy dawały pracownikowi socjalnemu uprawnienie do odebrania dziecka. Po zmianach ma już obowiązek zapewnić ochronę temu dziecku. Taką decyzję pracownik socjalny podejmuje wraz z policjantem i pracownikiem ochrony zdrowia. Zmian jest bardzo dużo, zasadne było zatem żeby wszystkie zainteresowane osoby mogły się spotkać razem i je omówić – mówi.

Szkolenie odbędzie się w Inkubatorze Przedsiębiorczości w lubińskim zoo. Zainteresowanie spotkaniem jest bardzo duże, weźmie w nim udział 50 osób, stworzono już także listę rezerwową. Poprowadzi je dr Piotr Piskozub. Dyrektor Lejczak-Wawrynowicz zwraca uwagę, że podczas spotkania poruszony zostanie też temat śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który zmarł prawdopodobnie dlatego, że na czas nie otrzymał pomocy: co robić, jak i kiedy reagować, by żadne dziecko nie musiało już więcej cierpieć.

– Na pewno będziemy uczulać wszystkich przedstawicieli służb na to, jak ważna jest obserwacja dziecka. Nie ukrywajmy, że dzieci to osoby całkowicie bezbronne, które potrzebują naszego wsparcia. Dlatego będziemy rozmawiać o tym, jak jeszcze sprawniej i skuteczniej pomagać dzieciom i chronić je przed oprawcami – zapewnia Beata Lejczak-Wawrynowicz.

Dyrektor MOPS apeluje też do lubinian o wsparcie i zgłaszanie, jeśli widzą lub słyszą, że w którejś rodzinie dzieje się coś złego. Czasem wystarczy tylko anonimowy telefon, by pomóc.

– Wierzę w dobre i wrażliwe serca naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że nie mają tutaj żadnych obaw i – tak jak dotychczas – będą nam zgłaszać różne sytuacje, nawet jeżeli to jest podejrzenie. Nawet, jeśli to się nie potwierdzi i okaże się, że dziecku nie dzieje się krzywda. My jesteśmy od tego, żeby to sprawdzić – podsumowuje.

Źródło: oprac. za lubin.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

 

17 maja 2023