Seniorzy

Łódź. Warsztaty dla lekarzy w ramach projektu SAVE

Co szósty senior pada ofiarą przemocy lub zaniedbania ze strony bliskich. To trudny temat, bo seniorzy nie zawsze chcą lub mogą z kimś o tym porozmawiać. Warsztaty dla lekarzy i opiekunów na temat wykrywania takiej przemocy odbyły się 7 lutego w Łodzi.

W krajach Unii Europejskiej średnio aż 15,4 proc. osób powyżej 60 roku życia doświadcza różnych form przemocy lub zaniedbania. Osoby starsze powinny o takiej przemocy mówić bliskim lub osobom, z którymi się kontaktują. Takimi osobami mogą być lekarze lub pracownicy opieki społecznej.

Dlatego kilkadziesiąt osób związanych z łódzką służbą zdrowia i opieką społeczną wzięło udział w warsztatach na temat wykrywania przemocy wobec osób starszych. Warsztaty były efektem unijnego projektu „SAVE: Badania przesiewowe pod kątem przemocy wobec osób starszych”, który realizowany był w Polsce, Portugalii, Finlandii, we Włoszech i na Cyprze. Łódzcy uczestnicy warsztatów mogli się dowiedzieć jak rozmawiać z osobami starszymi o możliwej przemocy i jak ją wykrywać podczas badań przesiewowych. Lekarze powinni wykrywać taką przemoc i w uzasadnionych przypadkach mają obowiązek informować odpowiednie służby.

W celu zwiększenia wiedzy o tym zjawisku ustanowiony został Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi, który obchodzony jest 15 czerwca.

Źródło: oprac. za dzienniklodzki.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

13 lutego 2023