Aktualia

Legnica. MOPS i DPS-y strajkują 

Dzieci nie zostały przyjęte do żłobków, seniorzy nie mogą dziś liczyć na ciepły posiłek, nie będzie wsparcia psychologicznego, pracy w terenie, czy wywiadów środowiskowych. Niemal wszyscy pracownicy opieki społecznej w Legnicy rozpoczęli dziś bezterminowy strajk. Walczą w ten sposób o podwyżkę wynagrodzeń, które dziś są na poziomie najniższej krajowej.

– Strajkują pracownicy ze wszystkich placówek pomocy społecznej w Legnicy. Zbieramy jeszcze dane dotyczące liczby osób strajkujących, ale wiemy, że właściwie wszystkie placówki nie będą funkcjonowały w swoim zwykłym trybie – mówi Aneta Mazur, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej.

Choćby żłobki, które na co dzień od rana tętnią życiem, dziś świecą pustkami. Na drzwiach widnieje kartka z informacją, że od 27.02.2023, aż do odwołania żłobek będzie nieczynny.

– Rodzice mieli już wcześniej informację i szturmu rano na placówkę nie było. Było kilka telefonów z zapytaniami, jak długo to potrwa itp,, ale mam wrażenie, że rodzice rozumieją i nas wspierają. Bardzo o to prosimy – mówi kierowniczka żłobka nr 2 w Legnicy.

W DPS na Grabskiego pracownice przyszły do pracy, ale jej nie świadczą. „Obstawione” są tylko te stanowiska, które gwarantują bezpieczeństwo.

– W obu naszych domach stanowiska bezpośrednio przy podopiecznych są zaopatrzone. Nie ma zagrożenia zdrowia i życia, jeżeli chodzi o naszych podopiecznych – mówi Joanna Brandt- Rożek, dyr. DPS przy ul. Grabskiego i Kubusia Puchatka.

Związkowcy z gwizdkami, trąbkami i plakatami zamierzają pojawić się na sesji rady miejskiej Legnicy.

Źródło oprac. za: e-legnickie.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

27 lutego 2023