Niepełnosprawność

Kraków. Zamek na Wawelu wreszcie ma „komfortkę”

Na Zamku Królewskim na Wawelu w piątek (5 maja) oddana zostanie do użytku tzw. komfortka. To projekt realizowany w ramach akcji Przewijamy Polskę. Chodzi o tworzenie specjalnych toalet dla osób z niepełnosprawnościami. – To sygnał dla innych, że jeżeli my – jako miejsce z taką historią – jesteśmy w stanie udostępnić „komfortkę”, to innym powinno być już prościej – mówi koordynator dostępności na Wawelu.

Przewijamy Polskę to projekt współorganizowany przez kilka organizacji ze środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Chodzi o tworzenie – w jak największej liczbie instytucji, urzędów, obiektów kultury – toalet dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób, które potrzebują przewinięcia i zmiany tzw. środków chłonnych (w tym pieluchomajtek).

Dobrze wyposażona „komfortka” ma toaletę, podnośnik, stół do zmiany pieluchomajtek – najlepiej z regulowaną wysokością, by opiekun osoby z niepełnosprawnością nie musiał jej dźwigać. W całej Polsce „komfortek” jest już co najmniej kilkadziesiąt. Ich listę można znaleźć TUTAJ. Są na niej m.in. centra handlowe, centrum obsługi ruchu turystycznego, baseny czy galeria artystyczna. Najwięcej „komfortek” jest w Poznaniu, ale goni go też Kraków.

***

To właśnie tu na Zamku Królewskim na Wawelu, w piątek (5 maja), oddana zostanie do użytku kolejna „komfortka”. Data nie jest przypadkowa – 5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

O utworzenie „komfortki” na Wawelu od blisko roku zabiegał Piotr Czarnota, koordynator dostępności na Zamku Królewskim na Wawelu. Pan Piotr sam jest jednocześnie osobą z niepełnosprawnością, porusza się na wózku. – Jeździłem trochę po Europie i widziałem, że są takie miejsca. Dlatego pomyślałem, że warto byłoby zrobić je także u nas – mówi TOK FM.

„Komfortka” na Wawelu kosztowała około 40 tysięcy złotych, muzeum sfinansowało ją ze środków własnych. Ma być ogólnodostępna, otwarta – by nie trzeba było brać do niej klucza. Ma zarówno stół do przewijania dorosłych, z możliwością regulowania wysokości przy użyciu pilota, jak też podnośnik.

– Dzięki zaangażowaniu i inicjatywie pana Piotra Czarnoty  stworzyliśmy w Centrum Multimedialnym na wzgórzu komfortkę – nowoczesną i wygodną przestrzeń wychodzącą naprzeciw intymnym potrzebom osób z niepełnosprawnością. To dla nas ważny moment, będący częścią długofalowej strategii mającej na celu uczynienie z Zamku Królewskiego na Wawelu miejsca otwartego, przystosowanego dla wszystkich – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Przyjmujemy, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią około dziesięciu procent naszych zwiedzających. W minionym roku Wawel odnotował 1 mln 791 tysięcy zwiedzających – przekazała rzeczniczka Zamku Królewskiego, Urszula Wolak-Dudek. 

Źródło: tokfm.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

4 maja 2023