News

Kraków. Wręczono medale Świętego Brata Alberta za działania na rzecz potrzebujących

Joanna Kulig, Piotr Zieliński, Cecylia Chrząścik, Alexander Kurek oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Ukrainy otrzymali we wtorek Medale św. Brata Alberta, przyznane po raz 27. za niesienie pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

Gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas finału 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. To coroczne święto teatralne artystów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy występują tego dnia przed publicznością na Dużej Scenie teatru i otrzymują nagrody za swoje dokonania.

Tegorocznymi laureatami zostali: aktorka Joanna Kulig, piłkarz Piotr Zieliński, krakowska działaczka Cecylia Chrząścik, Alexander Kurek oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża pracujących w Starym Skałacie oraz w Żytomierzu w Ukrainie. Podczas wtorkowej gali nagrody wręczył im biskup Daniel Muskus.

Joannę Kulig kapituła zdecydowała nagrodzić za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Aktorka jest m.in. ambasadorką Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, wspierała akcję charytatywną Wirtualny Kulig, której celem jest pomoc podopiecznym Fundacji Niesiemy Nadzieję, była ambasadorką akcji „Biegojazda po Sensoryczny Ogród Marzeń”, zaangażowała się w Szlachetną Paczkę i projekt Akademia Przyszłości.

Piotr Zieliński został doceniony za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”. Piłkarz występujący we włoskim klubie SSC Napoli oraz w reprezentacji Polski kilka lat temu za swoje środki kupił w powiecie ząbkowickim dwa budynki, które zostały wyremontowane i przekształcone w domy dziecka. Do ośrodków prowadzonych przez rodziców piłkarza w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan” trafiają głównie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Sportowiec wspiera też podopiecznych stowarzyszenia.

Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie uhonorowana została jego prezeska Cecylia Chrząścik. Laureatka odbierając medal podkreśliła, że przyjmuje go w imieniu całej organizacji. „Dziękuje wam za wsparcie, za pomoc i proszę św. brata Alberta, żeby był z nami” – mówiła do współpracowników.

Natomiast Alexander Kurek został wyróżniony za wspieranie budowy Domów Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach. Urodził się w 1939 roku w Trzebini, ale od 40 lat mieszka w Niemczech. Na rzecz budowy domów dla osób niepełnosprawnych przekazał majątek pochodzący ze sprzedaży rodzinnego domu wraz z działkami w Trzebini.

Medal wspólny, za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny w Ukrainie, otrzymały siostry franciszkanki pracujące w Skałacie Starym i Żytomierzu. Od 1991 roku pomagają niewidomym oraz ich rodzinom. Angażują się też w pomoc ofiarom wojny, szczególnie uchodźcom wewnętrznym z Charkowa i innych miast Ukrainy Wschodniej.

Ustanowiony w 1997 r. Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za działalność na rzecz niepełnosprawnych. Co roku ogólnopolska kapituła powołana przez Fundację im. Brata Alberta przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.

Źródło: oprac. za dzieje.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

29 marca 2023